Güncel, güncel haberler, www.gidahatti.com

Begonvil çiçeğinin yalnızca görüntüsü değil faydaları da büyülüyor!

Birçok çiçeğin çayı ve şerbeti sofralarda yer bulurken, yaz tatil beldelerini renklendiren begonvil sadece görsel açıdan değil, sağlık açısından da büyük fayda sağlar. Begonvil çiçeğinin sağladığı inanılmaz faydaları keşfedin!
Meksika’dan dünyaya şifaÖzellikle Meksika’da öksürük ve boğaz ağrılarını hafifletmek için kullanılan begonvil bitkisi, balgam söktürücü özelliğiyle bilinir. Mukusu rahatlatarak atılmasını sağlar ve ayrıca boğaz ağrılarını hafifletir. Begonvil aynı zamanda antiseptik özelliğiyle iltihabı azaltmada etkilidir, özellikle alerjik reaksiyonlar için kullanılabilir.
Doğum kontrolü olarak da kullanılıyorBazı kabilelerde doğum kontrol yöntemi olarak kullanılan begonvilin sulu özü, araştırmalarla antikanser, antidiyabetik, antihepatotoksik, antiinflamatuar, antihipolipidemik, antimikrobiyal, antioksidan ve ülser önleyici özelliklere sahip olduğunu göstermiştir. Ayrıca diüretik etkisiyle öksürük ve boğaz ağrılarına iyi gelir. Ateş düşürücü, ishal ve karın ağrıları için de kullanılabilir.
Begonvil çayı nasıl yapılır?Begonvilleri iyice yıkayıp yapraklarını ayıklayın. Kaynayan suya ekleyip birkaç dakika demleyin. İsterseniz tarçın veya karanfil ekleyerek lezzetlendirebilirsiniz. Sıcak ya da soğuk olarak tüketebilirsiniz.
Limonlu sıcak suyla tüketinBegonvil, limonlu sıcak suyla birlikte vücuda detoks etkisi sağlar ve sindirim sistemini destekler. Toksinlerden arındırıcı özelliği ile sindirim sorunlarına iyi gelir ve karın ağrılarını hafifletir. Ayrıca antiseptik özelliği sayesinde yara temizleyici olarak da kullanılabilir. Eklem ağrıları için de faydalıdır, iltihabı azaltarak ağrıları hafifletir.

Read More