Güncel, güncel haberler, www.gidahatti.com

Yasa dışı su ürünleri avcılığına 81 ilde eş zamanlı denetim!

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, deniz ve iç sularda bulunan su ürünlerinin korunup geliştirilmesi yoluyla ülke ekonomisine katkı sunulduğunu, hayvansal gıda ihtiyacının karşılandığını ve biyoçeşitliliğin devamının sağlandığını bildirdi.
Sucul zenginliklerin bilimsel, çevresel, ekonomik ve sosyal hususlar göz önüne alınarak sürdürülebilir olarak işletilmesi ve yasa dışı su ürünleri avcılığının engellenmesi amacıyla zaman mefhumu gözetmeden yıl boyu aralıksız rutin denetimler yapıldığını anımsatan Yumaklı, kuralsız ve küçük boyda balık avcılığının ve satışının önlenmesi için çapraz ve rutin denetimler gerçekleştirdiklerini söyledi. Yumaklı, “Çapraz denetimler kapsamında komşu il müdürlüklerimiz ortak hareket ederek daha geniş bir sahada yasa dışı avcılıkla mücadele ediyor.” bilgisini aktardı.
Bakanımız @ibrahimyumakli:❝Yasa dışı su ürünleri avcılığına yönelik ülke genelinde karaya çıkış noktaları, perakende satış yerleri,balık halleri, soğuk hava depoları,balıkçı gemileri ile yol güzergâhlarında eş zamanlı ve çapraz denetimler başlatıldı❞?https://t.co/yOg8S4dj8m pic.twitter.com/flCSRO7sAZ
— T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı (@TCTarim) September 25, 2023

Yasa dışı avcılığa 81 ilde eş zamanlı ve çapraz denetimTarım Bakanı Yumaklı, rutin denetimlerin dışında 81 ilde bugünden itibaren karaya çıkış noktaları, perakende satış yerleri, balık halleri, soğuk hava depoları, balıkçı gemileri ile yol güzergâhlarında il tarım ve orman müdürlüklerinin ve ilgili kolluk kuvvetlerinin iş birliğinde bugün itibarıyla eş zamanlı ve çapraz denetimler yapılacağını vurguladı.
29 Eylül Cuma günü gece yarısına kadar sürecek denetimler dışında yasa dışı su ürünleri avcılığına ve satışına ilişkin şikâyetlerin de anlık olarak değerlendirileceğini kaydeden Yumaklı, “Vatandaşlarımız da şikâyetlerini her zaman il/ilçe müdürlüklerimize iletebilirler. Bu şikâyetler anlık olarak değerlendiriliyor. Balıkçılığın sürdürülebilirliği kapsamında rutin denetimlerimiz av sezonu boyunca da kararlılıkla devam edecek.” ifadelerini kullandı.

Read More