Güncel, www.gidahatti.com

2023 Asgari ücret zammı için düşünülen rakam ne? Yeni asgari ücret ne kadar olacak?

Asgari ücrete yapılacak 2023 zammı için vatandaşların araştırmaları sürüyor. Asgari ücrete Temmuz ayında bir ara zam yapılmıştı. Çalışanlar da gözünü Aralık ayında toplanacak Asgari Ücret Tespit Komisyonu’na çevirdi ve Bakan Bilgin’in açıklamaları milyonlarca asgari ücretliyi heyecanlandırdı.
Bakan Bilgin asgari ücrete yapılacak olan zamma dair ‘enflasyonun altında kalmayacağı’ bilgisini verdi. Diğer taraftan ise 2023 asgari ücret zammıyla ilgili bir yeni açıklama da AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu’ndan geldi. İşte 2023 asgari ücretle ilgili tüm gelişmeer ve yapılan açıklamaların detayları…
Şaşırtan bir rakam gelmesi mümkün mü?AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, “Asgari ücret konusunda vatandaşlar beklentilerini yüksek tutsunlar mı? Yine şaşrıtan bir rakam gelir mi?” sorusuna yanıt verdi.
Sabah TV’den Onur Şahanoğlu’nun konuğu olan Akbaşoğlu, açıklamasında şu sözleri kullandı:
“Bu konuda hem Çalışma Bakanımız hem işçi ve işveren sendikaları bütün toğlum kesimleriyle istişare halinde. Sayın Cumhurbaşkanımız da bugüne kadar bütün toğlum kesimlerine yönelik fevkalade iyileştirmelere imza atmıştır. Bu anlamda asgari ücretle ilgili de gerçekten iyi bir düzenleme, işçilerimizi ve milletimizi memnun edecek bir düzenleme yapılacağını ifade edebilirim.Zam oranı enflasyon üzerinde uygulanır mı?Her zaman milletimiz memnun ettik ve hiçbir zaman enflasyona karşı ezdirmedik. Bunu herkes zaten yaşayarak görüyor. Bizim enflasyonun üzerinde bir artış yapacağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın.Emekliye oh dedirtecek düzenleme yıl sonu yapılacakMemurlarla Bağ-Kur SSK ve Emekli Sandığı’na tabii emekiliere dönük, gerçekten alım güçlerini artıracak ve onları gerçekten memnun edecek düzenlemeleri de yıl sonu itibariyle ani Ocak başı itibariyle de inşallah gerçekleştireceğiz.Toplumun tamamına yönelik olumlu adımları attık, atyoruz ve atmaya devam edeceğiz. Bu konuda rahat olsunlar. Ümidi ortaya koyan AK Parti’dir. Ümidi ortaya koyan Cumhur İttifakıdır. Ümidi ortaya koyan Recep Tayyip Erdoğan’dır.”Güncel asgari ücret 5 bin 500 TLAsgari Ücret Tespit Komisyonu toplantılarının sonlanması ile 2022 yılı için asgari ücrete görülmemiş bir zam yapıldı. Maaşlarda yüzde 52 ‘lik bir artış verildi. Yapılan zammın ardından asgari ücret 2022 yılı için net olarak 4 bin 253 lira 40 kuruş olarak belirlenmişti. Ancak enflasyon rakamlarının yılın ilk 6 ayında yüzde 70’i geçmesi ile maaşlara ikinci kez zam yapılma ihtiyacı doğdu. Haziran ayı enflasyonunun açıklanması ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan asgari ücrete ikinci kez zam yapıldığını açıkladı. Bu durumda güncel asgari ücret yüzde 30 artış elde ederek net 5 bin 500 TL’ye kadar yükseldi.

Read More