Güncel, www.gidahatti.com

Adana Yöresel Yemekleri: Sarımsaklı Köfte

Kebabın başkenti sayılan Adana’dan benzerine ast rastladığımız Sarımsaklı Köfte tadını hiç denememiş olabilirsiniz. İşte pratik ve hızlıca hazırlayabileceğiniz Adana Sarımsaklı Köftesi öğle ve akşam yemeklerinizi süsleyecek eşşiz bir lezzet. 
Sarımsaklı Köfte malzemeleri (4 Kişilik)1 kg bulgur2 su bardağı un1 su bardağı irmik2 yumurta1 yemek kaşığı biber salçası1 baş sarımsak3 adet domatesBir kaç sap maydanozSarımsaklı Köfte nasıl yapılır?Bulgur ve irmiği ıslatıp, yoğurun. İçine yumurtalar kırın, en son da un ilave edilerek iyice yoğurun. Fındık büyüklüğünde parçalar koparıp, yuvarlayın. Ortasına parmak ile bastırın.
Kaynamış suya bir tutam tuz, bir tutam limon tuzu atın ve köfteler ilave edin. İyice kaynadıktan sonra suyu süzün.
Dövülmüş sarımsak ile rendelenmiş domatesleri yağ ve salça ile kavurun. Ardından sosu köftelerin üzerine gezdirin. Kıyılmış maydanozla süsleyerek servis yapın.
Adana’da Tarım ve Gıda ÜretimiAdana’nın toplam 1.403.000 ha yüzölçümünün %38’i tarım alanı, %41’i orman, %4 ‘ü çayır mera alanı, %17’si iskan su yüzeyi sanayi alanıdır.
Adana’da 539.000 hektarlık tarım alanının%79’u tarla arazisi,%14’ü meyve alanı,%7’si sebze arazisidir.Seyhan, Ceyhan ve Berdan nehirleri sayesinde ülke ortalamasının üzerinde verim ile çok farklı ürünler yetiştirilebilmektedir.
Bu kadar verimli ve bereketli topraklar kuşkusuz Adana Mutfak Kültürü’nü zenginleştirmiş, Adana Yöresel Yemeklerini benzersiz kılmıştır. 
Adana’da yetişen tarım ürünleriAdana ili;1.4 milyon ton Narenciye üretimi ile Türkiye üretimin %28’ini karşılamakta olup bu alanda Türkiye birincisidir.1 milyon ton Karpuz üretimi ile Türkiye’deki karpuz üretiminin %25’ini karşılamakta olup bu alanda Türkiye birincisidir.9 bin ton Soya üretimi ile Türkiye soya üretiminin %56’sını karşılamakta olup bu alanda Türkiye birincisidir.192 bin ton Greyfurt üretimi ile Türkiye greyfurt üretiminin %77’sini karşılamakta olup bu alanda Türkiye birincisidir.98 bin ton Yerfıstığı üretimi ile Türkiye yerfıstığı üretiminin %57’sini karşılamakta olup bu alanda Türkiye birincisidir.842 bin ton Dane Mısır üretimi ile Türkiye dane mısır üretiminin %15’ini karşılamakta olup bu alanda Türkiye ikincisidir.11 bin ton Bal üretimi ile Türkiye bal üretiminde bu alanda Türkiye üçüncüsüdür.682 bin ton Buğday üretimi ile Türkiye üretiminin %3’ünü karşılamaktadır.842 bin ton Mısır üretimi ile Türkiye üretiminin %5’ini karşılamaktadır.206 bin ton Pamuk üretimi ile Türkiye üretiminin %8’ini karşılamaktadır.177 bin ton Ayçiçeği üretimi ile Türkiye üretiminin %10’unu karşılamaktadır.Bütün bu ürünler dışında Susam, Fiğ, Nohut, Patates, Soğan, Arpa, Fasülye, Patlıcan, Nar, Zeytin, Şeftali, Nektarin, Elma, Badem, Ceviz, Kiraz, Üzüm, Biber, Kavun, Domates, Lahana, Salatalık, Ispanak, Bezelye gibi yüzlerce çeşit sebze, meyve ve tahıl üretimi ile Türkiye’nin en önemli tarım üretim alanlarına sahiptir.
Kaynak: Türkiye Kültür Portalı 
 

Read More