Güncel, www.gidahatti.com

Uyku, hidrasyon seviyelerinizden nasıl etkilenir?

Tam bir gün boyunca nefes almaktan yaklaşık 300-400 mililitre su kaybedilir. Bu kaybın büyük bir kısmı uyku sırasında meydana gelir. Ancak miktar kişinin öncelikle ağızdan mı yoksa burundan mı nefes almasına bağlı olabilir.
Uyku sırasında, hissedilmeyen su kaybını telafi etmek için sıvı alımı bulunmuyor. Bu nedenle vücudun iç saatinin veya sirkadiyen ritminin dengeli bir hidrasyon seviyesini yönetmek için devreye girdiğine inanılır. Uykunun ikinci bölümünde sirkadiyen sinyaller vücudun vazopressin adı verilen ve su tutulmasını destekleyen bir hormon üretmesine neden olur.
Yine de uyku kesilirse veya kısa kesilirse, bu doğal süreç su tutma için hormonal sinyallere müdahale ederek bozulabilir. Sonuç olarak, uyku yoksunluğu dehidrasyona doğrudan katkıda bulunabilir.
Vücudun gece boyunca net su kaybı olması normaldir, ancak bunun dehidrasyonla sonuçlanmasını önlemek için atabileceğiniz adımlar var:
 İyi Uykuya OdaklanınYeterli miktarda yüksek kaliteli uyku almak dehidrasyonu önlemenin önemli bir parçası. Vücut, uyku sırasında genel sağlık için iyileşme sağlayan çok sayıda karmaşık süreçten geçer. Önerilen miktarı uyuyarak sirkadiyen ritminizin vücudunuzun sıvı seviyelerini daha iyi yönetmesine izin vermiş olursunuz.
Gün Boyunca Nemi KoruyunGün boyunca hidrasyonu koruyarak yatma vakti geldiğinde endişelerinizi minimuma indirin.
Rahat Bir Yatak Odası Sıcaklığı BulunTerleme geceleri su kaybına neden olabilir ve yatak odanız çok sıcaksa veya sıcak uyumaya meyilliyseniz, aşırı terleme susuz uyanmanızı daha olası hale getirebilir.
Geceleri Sık İdrara Çıkıyorsanız Soruna OdaklanınSık karşılaşılan bir zorluk, gece tuvalete gitmek için sık sık uyanmak zorunda kalıyorsanız bunun altında bir sorun olabilir. Bu soruna odaklanabilirsiniz. Hiçbir sorun olmadan da sık idrara çıkabilirsiniz. Bu nedenler için iki basit çözüm:
·Yatmadan bir veya iki saat önce sıvı tüketimini azaltın.
·Geceleri alkol ve kafeini sınırlayın.

Read More