Güncel, www.gidahatti.com

Afyonkarahisar Yöresel Yemekleri: Arabaşı malzemeleri ve tarifi

UNESCO tescilli Gastronomi Şehri Afyonkarahisar usulü Arabaşı için gerekli malzemeler ve tarifini sizin için hazırladık. İşte Afyon İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü kaynaklı Afyon usulü Arabaşı. 
Arabaşı için gerekli malzemeler2,5 su bardağı un9 su bardağı su3 çorba kaşığı tereyağı3 çorba kaşığı salça1,5 su bardağı hindi eti ( pişmiş ve dilimlenmiş )2 su bardağı et suyu1 tatlı kaşığı karabiber1 tatlı kaşığı kırmızıbiber3 çorba kaşığı limon suyu2 tatlı kaşığı tuzHamurun Hazırlanması: 2 su bardağı un ve 2 tatlı kaşığı tuz, tencerede 2 su bardağı su ile ezilir. 3 su bardağı sıcak su, ezilmiş una hızla karıştırılarak pişirilir. 25-30 cm çapında yayvan bir servis tabağı ıslatılarak üzerine pişmiş hamur dökülür. Soğuyunca baklava dilimleri şeklinde dilimlenir.
Arabaşı nasıl yapılır?Yağ, bir tencereye konularak kalan un ilave edilir. Hafif sararıncaya kadar 2-3 dk. kavrulur. İçine salça, hindi eti, et suyu, tuz ve kalan sıcak su eklenerek kaynayıncaya kadar karıştırılır. Kaynadıktan sonra 5 dakika daha pişirilir. Baharatlar ve limon suyu eklendikten sonra, yanında hamuru ile servis edilir.
Not: Köylerde hamur, bir tepsi üzerine dökülür.  Tepsinin ortası açılır. Çorba “tas” denilen büyük bir kasede ortaya konur. Herkes önce, bir parça hamurdan, sonra çorbadan alır ve hamuru yutarak yer. Soğuk hamurla sıcak acılı çorba farklı bir lezzet oluşturur. Hindi eti yerine tavuk veya av etleri de kullanılabilir.
Afyonkarahisar Yöresel Yemekleri ve Yemek Kültürü  Afyonkarahisar, halk kültürünün bütün unsurlarıyla kendine özgü bir çeşitlilik sunar. Zengin yemek kültürü ile anılan birkaç ilimizden bir tanesidir. Bu yüzdendir ki Bolu/ Mengen’den sonra en iyi aşçıların Afyonkarahisar’dan çıktığı söylenmektedir.
Afyonkarahisar’ın zengin mutfağı ağırlıkla hamura ve ete dayalı olmakla birlikte kaymağı ve lokumu gibi kendi üretimine dayanan birçok çeşitliliği de arz eder. Sadece patlıcandan yapılan 22 çeşit yemeğin tespit edildiği İlimizde, 100’ün üzerinde yemek çeşidi bulunmaktadır.
Bu zenginlik özellikle düğün, doğum ve asker yemeklerinde kendini göstermektedir. 10-12 kişilik meydan sofralarında yenen bu yemekler, geleneksel sofra adabı içerisinde ve Afyonkarahisar’a özgü bir sıraya dayalıdır. Bu nedenle belli bir sırayı takip etmesinden dolayı “Sıra Yemeği” adını almaktadır. Sıra yemeğine çorba yemeği ile başlanır, daha sonra et yemeği arkasından mevsime göre sebze yemekleri gelir.
UNESCO tescilli Gastronomi Şehri Afyonkarahisar’da görülen yemekli toplantılar ve davetler arasında “doğum davetleri, ölüm yemekleri, sünnet düğünü ve daveti, hacı daveti, zinardı daveti, oğlan kınası daveti, güveyi koyma daveti, el öpme ve çeyiz indirme daveti ve gezek yemekleridir. Bu davetlerde, davetin özelliğine göre, gelen misafirlere farklı yemek sunumları yapılmaktadır.
Türkiye’nin Yöresel Lezzetlerİl il Türkiye Yöresel Yemekleri dosyamızda Adana’dan Kilis’e, Adıyaman’dan İzmir’e tüm Türkiye’nin yöresel lezzetlerini imceleyebilir, yorum yazabilir ve tarfilerinizi gönderebilirsiniz. 
Kaynak: Afyonkarahisar Yöresel Lezzetleri,  Afyonkarahisar Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Tanıtım Yayınları, 
Ankara 2018

Read More