Güncel, www.gidahatti.com

Avrupa Siyasi Topluluğu Zirvesi sona erdi

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un öncülük ettiği Avrupa Siyasi Topluluğu Zirvesi, AB üyesi 27 ülke ile Türkiye dahil 17 ülkenin liderlerinin katılımıyla, Çekya’nın başkenti Prag’da yapıldı.
“AST, yeni bir Avrupa örgütü değil”Zirvenin açılış konuşmasını yapan Çekya Başbakanı Petr Fiala, Avrupa Siyasi Topluluğu’nun (AST) yeni bir Avrupa örgütü olmadığını ve mevcut iş birliği formatlarının yerini almayı amaçlamadığını söyledi. Fiala, şunları kaydetti:
“AB ülkelerinin yanı sıra İngiltere, Ukrayna ve Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 17 ülkenin davet edildiği bu format, ortak ama aynı zamanda tartışmalı konuların dürüst bir şekilde tartışılmasını sağlamayı amaçlamaktadır. Yeni bir Avrupa örgütü değildir. Mevcut iş birliği formatlarının yerini almayı amaçlamamaktadır.Mevcut bir dizi konunun çözümü, Avrupa ülkelerinin iş birliğini gerektiriyor. Barış ve güvenliğin yollarını bulmamız gerekiyor. Ancak bununla bitmiyor. Avrupa’da enflasyon, yükselen fiyatlar ve buna bağlı olarak yaşam koşullarının kötüleşmesi gibi sorunlar da var. Ayrıca enerji kaynaklarının ithalatına bağımlılık, sürdürülebilir enerji ve bunun ekonomiye etkileri gibi konuları da çözmeliyiz. Tüm enerjimizi alan savunma ve güvenlik yatırımları, yasadışı göç ve diğer karmaşık sorunlar çözüm bekliyor.”Cumhurbaşkanı Erdoğan da katıldıCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AB üyesi ülkeler, AB’ye aday ve potansiyel aday ülkeler ile diğer Avrupa ülkelerinin devlet ve hükümet başkanlarının davet edildiği Avrupa Siyasi Topluluğu (AST) Zirvesi’nin yapıldığı Prag Kalesi’ne gelişinde, Çekya Başbakanı Petr Fiala tarafından karşılandı.
Açılış oturumu ile “Barış ve Güvenlik” konulu yuvarlak masa toplantısına katılan Erdoğan, zirvede barış ve güvenlik, enerji, iklim ve ekonomik durum bakımından Avrupa’nın karşı karşıya olduğu sınamalara dair Türkiye’nin görüş, katkı ve değerlendirmelerini aktardı.
Erdoğan, zirve sonrası yaptığı açıklamada, “Avrupa Siyasi Topluluğu, Avrupa Birliği’nin alternatifi değildir” ifadesini kullandı.
Avrupa Siyasi Topluluğu Zirvesi, akşam yemeği ile sona erdiPrag’da gerçekleştirilen Avrupa Siyasi Topluluğu Zirvesi’nin açılış oturumunun ardından liderler aile fotoğrafı çektirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, aile fotoğrafında Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile yan yana yer aldı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın birçok liderle ikili görüşmeler ve ayaküstü sohbetler de gerçekleştirdiği AST Zirvesi, akşam yemeği formatındaki kapanış oturumuyla sona erdi.
Danimarka Başbakanı katılamadıAST Zirvesine, AB üyesi ve üye olmayan 44 ülkenin lideri davet edilirken, Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen katılamadı. AB üyesi olmayan ülkeler arasında Türkiye, Arnavutluk, İngiltere, Sırbistan, Ermenistan, Azerbaycan, Bosna Hersek, Gürcistan, İzlanda, Kosova, Lihtenştayn, Moldova, Karadağ, Kuzey Makedonya, Norveç, Sırbistan ve İsviçre yer aldı. “AB’ye üye olmayan ülkelerin de içerisinde yer aldığı diyalog ve iş birliği platformu” niteliğindeki oluşumun ilk toplantısında barış, güvenlik, enerji, iklim ve ekonomik durum bakımından halihazırda Avrupa’nın karşı karşıya olduğu zorluklar masaya yatırıldı.
İHA

Read More