Güncel, www.gidahatti.com

Limonlu kahve içilir mi? Kahveye limon sıkıp içerseniz etkiye inanamayacaksınız!

Genellikle sade hazırlayarak içtiğimiz kahvenin içine limon eklemek çok garip gelse de faydaları saymakla bitmiyor. Özellikle geçmeyen baş ağrısı üzerinde etkisi kanıtlanmış. İşte kahveye eklenen limonun bilinmeyen etkileri… 
1. Baş ağrınızı azaltırKahve de bulunan kafein sayesinde kan damarları sıkışmaktadır. Böylece ağrıyı hafifletici etkisi ile baş ağrısı problemi yaşayanlarda rahatlama sağlar. Her yıl binlerce kişi şiddetli baş ağrısı sebebi ile evde kendine çözümler bulmaya çalışıyor. Kahvenin ağrıyı hafifleten etkisi ile limonun ferahlatıcı özelliği bir araya geliyor ve ağrı kesici ilaçlara başvurmadan önce evde denenebilecek ve ağrınızı hafifletebilecek bir yöntem olarak kullanılıyor.
2. Cilt problemlerine çözüm sağlarLimon ve kahve de bulunan antioksidanlar cildinizin pürüzsüz olmasını sağlar. Limonun içinde de bulunan C vitamini kolajen üretimini arttırır. Bu etki ile cildinizi gençleştirir ve elastikiyetini artırır. Güneşe maruz kaldığınızda cildinizde oluşan lekelerin azalmasına yardımcıdır. Aynı zamanda bu karışım kan akışını hızlandırır ve vücudunuzun su dengesini korur. Buda cildinizin nem oranının dengede kalmasını sağlar.
Sadece içecek olarak tüketildiğinde değil cilde dışardan belirli periyotlarla uygulanması da ciltte görünür değişiklikler yaratır. Kadınlar da özellikle de doğum sonrası oluşan çatlakların giderilmesine yardımcı olan kahve kilo alıp verme sonucu ciltte oluşan çatlak görünümünün azalmasında da etkiidir.
3. Mide sağlığını koruyorKahve metabolizma hızını artırır. Kahvenin bu mucizevi etkisi limon ile bir kaç kat daha artar ve bambaşka bir etki yaratır. Limonlu kahve sindirim sistemini rahatlatır ve bağırsak hareketlerine hız kazandırır. Bu tüketim biçiminden kaynaklanan mide problemlerini azaltır ve mide sağlığınızın korunmasına etkili olur. Ayrıca hazımsızlık ve şişkinlik gibi oldukça sık karşılaşılan sindirim sistemi sorunlarının da hafiflemesini sağlar.
Kalabalık arkadaş buluşmaları, konser vaya katıldığınız bir etkinliğin ardından ertesi sabah uyandığınızda kendinizi iyi hissetmek bu karışım ile mümkün. Limonlu kahve midenizde oluşan hassasiyeti yumuşatır ve kendinizi çok iyi hissetmenizi sağlar.
4. Enerji verir ve zinde kalmanızı sağlarGüne hızlı ve aktif başlamak için mis gibi kahve kokusu süper olur. Bir de bu lezzete C vitamini deposu limon eklendiğinde hücreleri toparlayıcı etkisiyle bağışıklık sisteminizin korunmasına yardımcı olur. Vücut direncinizi de artıran bu karışım halsizlik, vücut ve kas ağrısı gibi şikayetleri de giderir. 

Read More