Güncel, www.gidahatti.com

Beynimiz anıları nasıl depoluyor?

Peki beyin anıları nasıl depoluyor? En basit cevap,  insan beyninin her yeni hafıza ile kendini yeniden şekillendirmesi diye bilinir. Bu, sinapsların eylemleri veya beyin hücreleri arasındaki küçük boşluklar aracılığıyla oluyor. 
Beyin hücreleri veya nöronlar, zarif bir elektrokimyasal sistem aracılığıyla birbirleriyle iletişim kurar. Bir hücrenin elektrik yükündeki bir değişiklik, sinapslar boyunca nörotransmitter adı verilen kimyasalların salınımını tetikler. Nörotransmiterler daha sonra boşluğun diğer tarafındaki nöron tarafından alınır ve burada o hücrede elektriksel değişiklikleri oluşturur.
Güney Kaliforniya Üniversitesi’nden bir sinirbilimci olan Don Arnold, “Nihayetinde, anılar devrelerde kodlanır ve sinapslar bu devreleri aşındırmak için sadece bir araçtır” diyor.Bir nöron sürekli olarak diğerini uyardığında, bağlantıları güçlenir, yani zaman geçtikçe birbirlerini uyarmaları daha kolay hale gelir. Nadiren iletişim kurduklarında bağları zayıflar ve bazen iletişimi tamamen bırakırlar. En temel düzeyde beyin, nöron ağları arasındaki bağlantıları güçlendirerek anıları depolayabilir.
Anılar beyinde nerede saklanır? İnsan anıları birkaç beyin bölgesinde depolanır. En önemlisi ise aslında beynin derinliklerine sıkışmış ve denizatı gibi kendi içine kıvrılmış bir çift bölge olan hipokampus! Bu eşleştirilmiş bölgeler, ilk bellek oluşumu için önemlidir ve anıların kısa süreli depolamadan uzun süreli depolamaya aktarılmasında kilit rol oynar.
Kısa süreli hafıza, kaybolmadan önce sadece 20 veya 30 saniye sürer. Örneğin, yeni bir telefon numarasını çevirmek için gereken süreyi hatırlayabilirsiniz, ancak numarayı tekrar etmezseniz, o kısa süreli hafızayı oluşturan sinir devreleri birlikte çalışmayı durdurur ve hafıza kaybolur.
Bilgiyi tekrar ettiğinizde veya hatırlamaya çalıştığınızda, hipokampus devreleri güçlendirmek için devreye girer. Zamanla, uzun süreli anılar, bilinçli deneyimlerimizin çoğundan sorumlu olan beynin dış buruşuk kısmı olan neokortekse aktarılır. 

Read More