Güncel, www.gidahatti.com

Cumhurbaşkanı açıkladı: Çiftçinin elektrik faturasına hasat vadeli ödeme imkanı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Toplantısı’nın ardından yaptığı basın açıklamasında, öğrencilere beslenme yardımının artırılacağı, çiftçinin tarımsal sulamadan kaynaklanan elektrik borçlarının ödenmesi konularında müjdeler verdi.
Yurtlarda kalan öğrencilerin beslenme yardımı günlük 60 liraya çıkartılıyorKonuşmasında üniversite öğrencilerine müjde vermek istediklerini belirten Erdoğan, “Ek yerleştirmelerin devam ettiği ve fiyatlarını değiştirmediğimiz yükseköğrenim yurtlarımızda kalan öğrencilerimize vermiş olduğumuz beslenme yardımını günlük 25 liradan 60 liraya çıkartıyoruz. Böylece beslenme yardımını 2,5 katlık bir atışla aylık 1800 liraya yükseltiyoruz. Amacımız, üniversite öğrencilerimize yurtlarımızda kaliteli ve doyurucu yemek sunmaya devam etmektir. Yeni beslenme yardımı rakamının gençlerimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
Çiftçi elektrik faturasını hasat sonunda ödeyecekKüresel gelişmelerin önemini giderek arttırdığı tarım sektörüne verilen desteklerin genişletildiği bir dönemde, çiftçilerin en önemli gider kalemleri arasında yer alan elektrik faturalarındaki KDV oranının Mart ayında yüzde 18’den yüzde 8’e düşürülerek üreticilere yıllık 3 milyar lira destek sağlandığını hatırlatan Erdoğan, şöyle devam etti:
“Tarımsal sulamada kullanılacak güneş enerjisi santrallerinin kurulumunu teşvik ederek hem kendi ihtiyaçlarını karşılamalarının, hem de üretim fazlasını ulusal sisteme satabilmelerinin yolunu açmıştık.Bugün de yine elektrik faturalarıyla ilgili yeni bir düzenlemenin müjdesini çiftçilerimize veriyoruz. Bundan sonra elektrik faturaları aylık ödenmek yerine hasat sonunda, yani ürünler satılıp gelir elde edildiğinde ödenebilecek. Ziraat Bankamız bu imkândan yararlanmak isteyen çiftçilerimizin elektrik borçları için açacağı faizsiz kredinin tahsilini hasat dönemi sonunda yapacak, maliyetinin bedelini de Hazine’den alacak.Elektrik faturalarıyla ilgili yeni bir düzenlemenin müjdesini çiftçilerimize veriyoruz.Bundan sonra elektrik faturaları aylık ödenmek yerine hasat sonunda, yani ürünler satılıp gelir elde edildiğinde ödenebilecek. Çiftçilerimize hayırlı olsun. pic.twitter.com/7coi56kKUP
— Recep Tayyip Erdoğan (@RTErdogan) September 26, 2022

Çiftçiler, geçmiş dönem elektrik borçlarını 5 yıl vadede faizsiz ödeyebilecekAyrıca, çiftçilerimizin önceki dönemlerden kalan elektrik borçları için de yine Ziraat Bankamız vasıtasıyla bir kolaylık getiriyoruz. Çiftçilerimiz geçmiş dönem elektrik borçlarını 5 yıla varan vadeyle ve faizsiz geri ödeme imkânıyla kapatabilecek. Elektrik dağıtım şirketleriyle önceki dönem borçlarının gecikme cezası uygulanmadan ve hatta anaparanın da bir kısmından feragatle tahsili hususunda mutabakata varıldı. Amacımız; çiftçilerimizin üretim şevkini artırarak gıda fiyatlarındaki dengesiz yükselişlerin önüne geçmektir. Enerji maliyetleriyle ilgili bu kolaylıkların çiftçilerimize hayırlı olmasını diliyorum.”❝Elektrik dağıtım şirketleriyle, önceki dönem borçlarının gecikme cezası uygulanmadan ve hatta ana paranın da bir kısmından feragatle tahsili hususunda mutabakata varıldı.❞Her daim çiftçimizin, üreticimizin yanında olan Sn. Cumhurbaşkanımıza şükran borçluyuz.
— Prof.Dr.Vahit Kirişci (@VahitKirisci) September 26, 2022

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çiftçinin elektrik faturası ve geçmiş dönem borçlarına ilişkin açıklamalarını sosyal medya hesabından paylaşan Tarım ve Orman Bakan Vahit Kirişci de, Cumhurbaşkanına teşekkür etti. Kirişci, “Her daim çiftçimizin, üreticimizin yanında olan Sn. Cumhurbaşkanımıza şükran borçluyuz” ifadesini kullandı.

Read More