Güncel, www.gidahatti.com

DSÖ açıkladı: Ebola, maymun çiçeğinden daha çok can aldı!

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenlenen basın toplantısında, maymun çiçeği ve Uganda’daki Ebola salgınına ilişkin son verileri paylaştı.
Maymun Çiçeği’nden 26 ölüm bildirildiDünya genelinde 70 binden fazla maymun çiçeği vakasının tespit edildiği belirten Ghebreyesus, DSÖ’ye şu ana kadar maymun çiçeğine bağlı 26 can kaybı bildirildiğini aktardı. Küresel olarak vakaların azalmaya devam ettiğini açıklayan Ghebreyesus, fakat geçen hafta çoğunluğu Amerika kıtasında bulunan 21 ülkede vakalarda artış bildirildiğini ifade etti. Ghebreyesus, şunları söyledi:
“Bir kez daha, gerileyen bir salgının en tehlikeli salgın olabileceğine dikkat çekiyoruz, çünkü bu bizi krizin bittiğini düşünmeye ve gardımızı düşürmeye sevk edebilir. DSÖ’nün yaptığı bu değil. Test kapasitelerini artırmak ve salgındaki eğilimleri izlemek için dünyanın dört bir yanındaki ülkelerle çalışmaya devam ediyoruz. Etiyopya sınırına yakın mülteci kampları da dahil olmak üzere Sudan’daki vaka raporlarından endişe duyuyoruz. Covid-19 gibi, maymun çiçeği de uluslararası endişe oluşturan bir halk sağlığı acil durumu olmaya devam ediyor ve DSÖ buna bu şekilde davranmaya devam edecek.”Uganda’daki Ebola salgınında can kaybı 39’a yükseldiAfrika ülkesi Uganda’da 20 Eylül’de ilan edilen Ebola salgını başkent Kampala’ya sıçrarken, salgında can kaybı da artıyor.
DSÖ Genel Direktörü, Uganda’daki Ebola salgınında can kaybının 39’a yükseldiğini, 54 doğrulanmış ve 20 muhtemel vakanın olduğunu bildirdi. Ghebreyesus, “Şu anda 660’tan fazla kişi aktif takip altında. Şimdi birincil odak noktamız, komşu bölgelere ve komşu ülkelere yayılmasını durdurmak için Uganda Hükümetini bu salgını hızla kontrol altına alabilmesi için desteklemektir” dedi.
İHA

Read More