Güncel, www.gidahatti.com

Elektrik tüketim desteği başvurusu nasıl yapılır? Kimler yararlanabilir? Başvuru şartları neler?

Elektrik tüketim desteği e devlet başvuru ekranı ziyaret edilmeye başladı. Elektrik Tüketim Desteğiyle ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada artık aile desteğinden yararlananların da elektrik yardımı alabileceğini söylemişti. Bu yardımdan faydalanmak için herhangi bir başvuruya gerek olmuyor. Hanelerin sistem üzerinde aylık kontrolü yapıldıktan sonra ödemeler hazırlanıyor.
Elektrik tüketim desteği başvurusu nasıl yapılır? Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık Twitter hesabından yaptığı paylaşımda;
” Türkiye Aile Desteği’nden yararlanan hanelere Elektrik Tüketim Desteği de vereceğiz. Ayrıca Aile Destek Programı Çocuk Destek Bileşeni kapsamında;1-2 çocuklulara 350 TL, 3 çocuklulara 450 TL, 4 çocuklulara 550 TL, 5 ve üzeri sayıda çocuklulara 650 TL destek.” ifadelerine yer verdi.
Herhangi bir kuruma başvuru yapılmasına gerek olmayıp; hak sahiplerinin Kimlik Kartı ve elektrik faturası ile PTT şubesine gitmesi yeterlidir. Düzenli sosyal yardım/2022 sayılı yasa kapsamında aylık almaya ilişkin verilmiş hak sahipliği kararı devam eden hanelerin sistem üzerinde aylık kontrolü yapıldıktan sonra ödemeler hazırlanmaktadır.
Elektrik tüketim desteğinden kimler yararlanabilir?Elektrik tüketim desteği programından, SYD Vakıfları tarafından 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu ve 2022 sayılı 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun kapsamında; düzenli merkezi yardım ve aylıklara (Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakit Yardım Programı (EVEK), Muhtaç Asker Ailelerine Yönelik Düzenli Nakit Yardım Programı (MAAY), Öksüz/Yetim ve Asker Çocuğu Yardım Programı (ÖYAÇ), Şartlı Eğitim – Şartlı Sağlık Yardım Programı (ŞESY), Çoklu Doğum Yardım Programı, Kronik Hastalık Yardım Programı, Engelli Aylıkları, Yaşlı Aylığı, Engelli Yakını Aylığı, Silikozis Aylığı)ilişkin hak sahipliği belirlenen ve bu hak sahipliği devam eden haneler faydalandırılmaktadır.
Elektrik tüketim desteği ne kadar?Ödemeler aylık yapılmakta olup ETD programı kapsamında;
1-2 kişilik muhtaç hanelere aylık 75 kilovatsaat,
3 kişilik muhtaç hanelere aylık 100 kilovatsaat,
4 kişilik muhtaç hanelere aylık 125 kilovatsaat,
5 ve daha fazla kişilik muhtaç hanelere aylık 150 kilovatsaat karşılığı tutar kadar aylık destek verilmektedir.
Herhangi bir kuruma başvuru yapılmasına gerek olmayıp; hak sahiplerinin Kimlik Kartı ve elektrik faturası ile PTT şubesine gitmesi yeterlidir.

Read More