Güncel, www.gidahatti.com

Emeklilik hayali kuranlar dikkat! EYT’de yaş sınırı netleşti!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından sözleşmeliler ve EYT’lilere ilişkin çalışmalara hız kazandırdı. Sözleşmeliler konusunda ise art arda sosyal taraflar ile görüşmeler devam ediyor.
Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın yaptığı habere göre, kamuoyunun beklediği gibi sözleşmeli uygulaması hala kaldırılmıyor ama belirli bir süreye bağlanıyor. Üzerinde durulan formüller ise şu şekilde aktarıldı:
İsteyene kadro: Şu ana kadar 600 bin kadar sözleşmeli personel alındı. Öncelikle bu personelden “şartları taşıyanlar” kadroya alınacaklar. Fakat bu durum isteğe bağlı olacak. Çünkü bazı sözleşmeli personel kadroya geçtiğinde maaşında düşüş yaşanacığına dikkat çekildi. 3+1 formülü: Bu karardan sonra ise “3+1” formülü uygulanacak. Yine sözleşmeli personel istihdamı devam edecek. Yeni işe giren sözleşmeli personel ise üç yıl sonra kadroya geçmiş olacak. Ardından bir yıl sonra da tayin hakkı kazanacak. Bir anlamda da bu uygulama kadro öncesi “deneme” sürecine tabi tutulacak. Yani iktidar sözleşmeli uygulamasını kaldırmayacak ancak bir süreye bağlayacak.
Tayin kısıtı: Yeni işe giren sözleşmeli personelin dört yıl tayin hakkı bulunmayacak. Tayin kısıtlamasına gerekçe olarak da “bir yere gönderilen sözleşmeli personelin bir süre sonra araya birilerini sokarak başka bir yere tayin olabilmesi” gösteriliyor. 
EYT yıl sonunda çıkıyorBakanlık tarafından, EYT konusunda da çalışmalar devam ediyor. Düzenlemenin aralıkta Meclis’e gelmesi bekleniyor. Alınan bilgiye göre, EYT konusunda yapılacak düzenlemenin ayrıntıları da şöyle:
Eylül 1999 ayrıntısı: “EYT’liyim diyen herkesin EYT’li olmadığına” dikkat çekiliyor. Bu konuya dair kritik tarihin yasanın yürürlüğe girdiği Eylül 1999 olduğuna işaret ediliyor. EYT konusunda iki formül üzerinde duruluyor. 
Prime göre maaş: Birinci formül prime göre maaş verilmesi. EYT kapsamındaki bazı çalışanların örneğin 9 bin prim gün sayısı olduğu, buna karşın bazı çalışanların da 5 bin prim günü olduğu belirtiliyor. Prim gün sayısı fazla olana daha fazla maaş verilmesi yorumu yapılıyor. Böylece bütçe üzerinde olan yükün de azaltılacağı belirtiliyor.
Yaş sınırı: Diğer bir değerlendirme de ise yine bir yaş sınırı getirilebileceği kaydediliyor. 1999 yılından bu yana geçen süreye dikkat çekerek bazı çalışanların 40’lı yaşlarının başlarında emekli olabilecekleri yorumları yapılıyor. Bunu engellemek için ise örneğin kadınlar için 45, erkekler için 48 gibi bir alt sınır getirilebileceği belirtildi. 

Read More