Güncel, www.gidahatti.com

Emine Erdoğan’dan okul kantinlerinde “Sağlıklı gıda” projesi mesajı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Uluslararası Pediatri Kurumu (IPA) Başkanı Enver Hasanoğlu ve beraberindeki kurum yetkilileri Vahdettin Köşkü’nde bir araya geldi. Görüşmeye, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da katıldı.
Uluslararası Pediatri Kurumu’nun ilk Türk Başkanı!Emine Erdoğan’ın himayesindeki Sıfır Atık Projesi’nin sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada övgü kazandığını ve kendi çalışmalarında da Sıfır Atık’ın ortaya koyduğu prensipleri yaşatmak için adımlar atacaklarını belirten IPA Başkanı Hasanoğlu, 1 milyon 200 bin pediatri doktorunun üye olduğu bir derneğin ilk Türk başkanı olduğu için gurur duyduğunu söyledi.
Türkiye’nin bu alandaki etkinliğini artırmak için çalıştıklarını belirterek, IPA’nın çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Hasanoğlu, çalışma prensiplerinin “Her çocuk, her yaş ve her neredeyse” olduğunu kaydetti.
“Çocuk sağlığına bütüncü bir bakış açısı gerekli”Sağlık Bakanı Koca ise kendisinin de bir pediatri doktoru ve IPA’nın bir üyesi olduğunu belirterek, çocukların sağlığına bütüncül bir bakış açısının gerekli olduğunu vurguladı. Çevre kirliliği ve iklim değişikliğinin bu bütüncül bakış açısının merkezinde olduğunu kaydeden Koca, tahıl koridoru anlaşması ile global açlık krizinin önüne geçmede Türkiye’nin oynadığı rolün hem Afrika hem de Latin Amerika ülkeleri için çok hayati olduğunu söyledi.
Dünyada Covid-19 salgınıyla birlikte aşılama oranlarının düştüğü görülse bile Türkiye’de aşılama oranlarının yüzde 98’e kadar yükseldiğini ifade eden Koca, aşılama çalışmalarında, bir sonraki salgının önüne geçmek için dünyada iş birliği olması gerektiğini dile getirdi.
“Sağlıklı gıdaya ulaşılmasını sağlamak için çalışmalara ağırlık verilmeli”Konuşmasında IPA’nın sadece hastalıkların tedavisinde değil, hastalık oluşmasını önlemek için de çalışma yapması gerektiğini belirten Emine Erdoğan, “Özellikle toprağın ve suyun düzeltilip sağlıklı gıdaya ulaşılmasını sağlamak için çalışmalara ağırlık verilmeli. Sağlıklı gıda olmadan herhangi bir ilacın nihai çözüm olduğunu düşünmek mümkün değil” diye konuştu.
Türkiye’de normal doğum oranlarının düşük olmasından duyduğu üzüntüyü dile getiren Erdoğan, bu konuda akademik araştırmaların yapılıp sezaryenin çocuk ve anneye verdiği zararların ortaya konulması gerektiğini ifade etti. Emine Erdoğan, anne sütüne teşvikle ilgili çalışmaların da artması gerektiğini ve bu konuda IPA’ya büyük rol düştüğünü söyledi.
Yakın zamanda okul kantinlerine yönelik “Sağlıklı Gıda” projesi başlatılacağını bildiren Emine Erdoğan, “Bu alanlardaki yemek ve atıştırmalıkların mutlaka sağlıklı seçeneklerle yapılması gerekir” dedi.

Read More