Güncel, www.gidahatti.com

Faydalarını öğrendikten sonra çöpe atarken bir kez daha düşüneceksiniz

 Siyah üzüm mutlaka her yaştan insanın tüketmesi gereken meyvelerdendir. Yaz mevsiminin sevilen, ferahlatıcı meyvesi üzüm içerisinde bulunan doğal şeker yani fruktoz ve yüzde sekseninin sudan oluşması ile yaz aylarında tüketilen sağlıklı ve besleyici besinler arasında yer alıyor. Fakat üzümün içerisinde bulunan küçük sert çekirdekleri birçok kişi tarafından tüketilirken çıkartılıyor ya da çekirdeksiz üzüm tercih ediliyor. Asıl üzümün içerisinde bulunan ve genellikle tüketilmeyen çekirdeklerinin üzümden daha faydalı olduğu bilinmiyor. İşte birçok kişi tarafından sevilmeyen siyah  üzüm çekirdeğinin bilinmeyen sağlığa faydaları…
Siyah üzüm çekirdeği faydaları nelerdir, ne işe yarar?Kilo vermeye yardımcı olur
Oldukça güçlü bir antioksidan içeriğine sahip olan siyah üzüm çekirdeği ilk olarak bağışıklık sistemini güçlendirir. Birçok diyet listesinin göz bebeği olan yaş veya kuru üzüm içerisinde bulunan protein, vitaminlerle besin ihtiyacını karşılar. Aynı zamanda içeriğinde bulunan antioksidanlarla yağ yakımına da yardımcı olarak kilo verme sürenizi hızlandırır.
Kan şekerini düzenler
Sık ve düzenli bir şekilde tüketilen siyah üzümün içerisinde bulunan çekirdekler içerisinde bulundurduğu ana antioksidan içeriği ve doğal şekerle kan şekerinizi dengeler. Şeker hastasıysanız ve kan şekerinizde sık değişimler meydana geliyorsa doktor kontrolünde günde belirli bir miktarda tüketeceğiniz siyah üzüm çekirdeği kan şekerinizi dengelemenize yardımcı olacaktır.
Sindirim ve boşaltım sistemine yardımcı olurÜzüm çekirdeği faydaları arasında boşaltım sistemini çalıştırma özelliği de bulunur. Sindirim ve boşaltım sistemine olan etkileri sayesinde birçok hastalığı önleyen üzümü çekirdeklerini tüketerek sindirim faaliyetlerini daha verimli şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Böbrek sağlığını da koruyarak vücudun asit dengesini sağlayan çekirdekler sindirim problemleri yaşıyorsanız; bağırsaklarınızı rahatlatır.
Saç uzamasına yardımcı olur
Birçok sebze ve meyvenin fayda sağladığı saç dökülmesine üzüm çekirdeğinin de büyük oranda faydası vardır. Saçlarınızın ihtiyacı olan E vitamini üzüm çekirdeğinden alarak daha güçlü saçlara sahip olabilirsiniz. Zor uzayan saçlara sahipseniz, üzüm çekirdeğini tüketerek ya da üzüm çekirdeği yağı kullanarak daha hızlı uzamasını sağlayabilirsiniz.

Read More