Güncel, www.gidahatti.com

İslam Memiş’ten 1450 TL olacak tahmini geldi! Dolardaki hareketliliğin sebebi ne?

Finans analisti İslam Memiş, gram altın için 1450 TL seviyesine dikkat çekti ve yeni açıklamalarda bulundu. Altını değerlendiren Memiş, dolardaki hareketliliği de yorumladı.
Açıklamalarını yaparken yatırım tavsiyesi olmadığının altını çizen Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş piyasalar hakkında şu sözleri kullandı:
“Borsanın bir aylık getiride pozitif ayrıştığını görüyoruz ancak ülke ekonomisine katkı kısmı tartışılır. Bu tarafta pozitif görünüm devam ediyor. Seçim ekonomisi belirlendiği için bu taraf destekleniyor gibi duruyor. Dolar TL serbest piyasalarda 18.28-18.31 lira aralığında. Gram altın TL ekranlarda 1007, banka ve serbest piyasalarda 1019-1023 lira aralığında. Euro dolar paritesi 1.0183 seviyesinde. Hızlı toparlanma ile haftaya başladı. Sterlin dolar 1.1680. Çünkü dolar endeksi haftaya düşüşle başladı.Petrol fiyatlarındaki pozitif görünüm devam ediyor. Brent petrol varil fiyatı yine 93 dolar seviyesinde. Yıl sonu 120-140 dolar aralığı öngörümüz vardı. Yükselişlerin devam edeceğini öngörüyorum” dedi.Memiş, aynı zamanda gram altın için de şu değerlendirmeleri yaptı…
Gram altın 1450 TL olacak mı?Altının ons fiyatı haftaya pozitif başladı. Yükseliş için 1728 doların üzerinde iki gece kapanış lazım. Şu anda 1724 dolarda olsa da 1728 üzeri iki kapanış olmadıkça buradaki görünümün pozitif olduğunu söyleyemiyorum. ABD’deki enflasyon verisi çok önemli. Açıklanacak veriyle birlikte hem emtia hem pariteler hem de doların seyrinde daha net tablo göreceğiz. Amerikan enflasyon verisi piyasalar için oldukça önemli. Buna göre Fed 20-21 Eylül’de yol haritası belirleyecek. Şahin tonda açıklamalar devam ediyor Fed üyelerinden. 75 puanlık faiz artırımını destekliyoruz diyorlar. Fed’in 21 Eylül’deki 50 mi 75 mi beklentisi ne kadar 50 beklentisi yoğun olsa da trend 75’e doğru kayıyor. Gram altın TL yine makas aralığına dikkat edin.TGRT Haber yayınında da yorum yapan İslam Memiş, gram altın için yıl sonu hedefinin halen geçerli olduğunu belirterek tüm emtiaların yükselişe geçtiğine dikkat çekti.
Gram altının geçtiğimiz günlerde 1.000 lira altına düşmesine rağmen yeninden yükselişe geçmesini değerlendiren Memiş, pozitif yükselişin devam ettiğini söyledi.
“Yıl sonunda gram altın için 1.400 lira tahminim devam ediyor” diyen Memiş, dolar/TL kurunda bir geri çekilme görülmesi durumunda ancak gram altında 1.000 liranın altının konuşulabileceğini söyledi.

Read More