Güncel, www.gidahatti.com

İşte spor sonrası kas ağrılarını hafifletecek besinler!

Kas ağrısı sadece rahatsız edici olmakla kalmaz, aynı zamanda egzersizlerinizi ve günlük aktivitelerinizi de etkileyebilir.
Neyse ki, birçok diyet stratejisi kas ağrısını azaltmaya, egzersize bağlı kas hasarını en aza indirmeye ve kas iyileşmesini hızlandırmaya yardımcı olabilir.
Vişne suyuVişne suyu içmek hem eğitimli sporculara hem de yeni başlayanlara fayda sağlayabilir. Çalışmalar, vişne suyu ve vişne suyu ekstraktının kas iyileşmesini kolaylaştırabileceğini ve gecikmiş kas ağrısını (DOMS) hafifletebileceğini gösteriyor .
DOMS, alışılmadık veya yoğun egzersizden kaynaklanan bir tür kas yaralanması olarak biliniyor. Ağrılı hareket kısıtlaması, şişme ve sertlik gibi semptomlara neden oluyor.
DOMS’a ek olarak, egzersiz oksidatif stresi, hücresel hasarı ve iltihabı arttırır. Neyse ki, antioksidan bakımından zengin yiyecek ve içecekler bu yan etkileri azaltabilir ve iyileşmeyi kolaylaştırabilir.
KarpuzKarpuz tatlı, serinletici ve besinlerle dolu. Dahası, karpuz yemek veya karpuz suyunu yudumlamak, egzersiz sonrası kas iyileşmesini teşvik etmenin iyi bir yolu olabilir.
Karpuz, amino asit L-sitrülin açısından zengin bir besin. Bu amino asit, proteinler için bir yapı taşı olmasının yanı sıra, antioksidan etkilere sahip olabilir ve nitrik oksit (NO) üretimini artırabilir . NO, kaslara giden kan dolaşımını artırır ve hücresel enerjiyi iyileştirir.
Bazı çalışmaların karpuz suyunun egzersiz sonrası kas ağrısını ve kas hasarını azaltabileceğini göstermesinin nedeni bu olabilir 
Yağlı balıkSardalya, somon ve alabalık gibi yağlı balıklar, vücudunuzun kas iyileşmesi için ihtiyaç duyduğu mükemmel besin kaynakları olarak biliniyor.
Temel olarak balık, yüksek oranda biyolojik olarak kullanılabilir bir protein kaynağı. Kas onarımını kolaylaştıran bir makro besindir. Kısaca egzersize bağlı hasardan sonra kas hücrelerinin yenilenmesi sürecini hızlandırır.
Nar suyuNar suyu, antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahip bitki bileşikleri olan zengin bir polifenol kaynağıdır. Bu nedenle, nar suyu içmek kas iyileşmesine fayda sağlayabilir.

Read More