Güncel, www.gidahatti.com

Kalsiyum ve potasyum açısından daha yüksek diyetler, tekrarlayan semptomatik böbrek taşlarını önlemeye yardımcı olabilir

Bir kez böbrek taşı yaşadıysanız, beş yıl içinde başka bir böbrek taşı olma olasılığınız %30 olarak bildiriliyor.
Diyetteki değişiklikler, tekrarlayan semptomatik böbrek taşlarını önlemek için sıklıkla reçete edilir. Bununla birlikte, tekrarlayan olaylara sahip olanlara karşı bir kez böbrek taşı oluşumu vakası olanlar için diyet değişiklikleri hakkında çok az araştırma mevcut.
Mayo Clinic araştırmacıları, diyet değişikliklerinin etkisini araştırmak için ileriye dönük bir çalışma tasarladı. Bulgular, kalsiyum ve potasyumdan zengin besinlerle zenginleştirilmiş diyetlerin tekrarlayan semptomatik böbrek taşlarını önleyebileceğini gösteriyor.
Diyet faktörleri, 2009 ve 2018 yılları arasında Rochester’daki Mayo Clinic ve Florida’daki Mayo Clinic’te görülen ilk kez semptomatik böbrek taşı yaşayan 411 hastaya ve 384 kişilik bir kontrol grubuna uygulanan bir ankete dayanıyor. Mayo Clinic Proceedings’de yayınlanan bulgular, düşük diyet kalsiyum ve potasyumunun yanı sıra daha düşük sıvı, kafein ve fitat alımının, ilk kez semptomatik böbrek taşı yaşama olasılığı ile ilişkili olduğunu göstermekte.
Mayo Clinic nefroloğu ve çalışmanın yazarı Andrew Rule, “Bu diyet bulgularının özel bir önemi olabilir, çünkü böbrek taşlarını önlemeye yönelik tavsiyeler, tekrarlayan taş oluşumundan ziyade öncelikle ilk kez ilişkili diyet faktörlerine dayandırılmıştır. ” diyor. “Hastalar, böbrek taşı insidansını önlemek için diyetlerini ayarlamayabilirler, ancak nüksü önlemeye yardımcı olabilirse, bunu yapmaları daha olasıdır.”
 Az sıvı alımı idrar taşına zemin hazırlıyorDüşük sıvı ve kafein alımı, düşük idrar hacmine ve artan idrar konsantrasyonuna neden olarak taş oluşumuna katkıda bulunabilir. Fitat, tam tahıllar, kabuklu yemişler ve diğer gıdalarda bulunan ve kalsiyum emilimini ve idrarla kalsiyum atılımını artırabilen bir antioksidan bileşik.
Dr. Rule, “Böbrek taşlarını önlemek için diyetinizi değiştirmek çok zor olabilir” diyor. “Böylece, böbrek taşı nüksünü önlemek için en önemli olan diyet faktörlerini bilmek, hastaların ve sağlayıcıların neye öncelik vermeleri gerektiğini bilmelerine yardımcı olabilir.”

Read More