Güncel, www.gidahatti.com

Kamu çalışanları müjde! Günlük yemek ücretine zam geldi…

Kamu kurumlarında çalışan işçilerin günlük yemek ücreti, 17 liradan 55 liraya yükseltildi. Kamuda çalışan işçilerin 2021 yılında imzalanan ve 2 yılı kapsayan toplu iş sözleşmesinde değişikliğe gidildi. İşte konuya ilişkin tüm detaylar…
Günlük yemek ücretlerine zam yapıldıKamu kurumlarında çalışmaya devam eden yaklaşık 550 bin sürekli işçi için yemek parası arttı. Hala kurumlara göre değişen tutarlarda 17 lira 20 kuruş olan yemek ücreti 20 lira 60 kuruş olarak ödenecekti. Günlük yemek ücreti ise 10 Ekim 2022 tarihi itibari ile geçerli olmak üzere net miktar 55 TL oldu.
Karar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin Ve Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay’ın da katılımı ile yapılan toplantıda verildi.
Sendikadan gelen açıklamanın detayları ne?Konuya ilişkin olarak, Koop İş Sendikası’ndan şu açıklama yapıldı:
“04 Ekim 2022 tarihinde saat 16.30’da T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Bilgin, , Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) Genel Başkanı Ergün Atalay, Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) Genel Teşkilatlandırma Sekreteri ve sendikamız Genel Başkanı Eyüp Alemdar ile Kamu işverenlerini temsil eden Türk Ağır Sanayii ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenleri Sendikası Genel Sekreteri Adnan Çiçek bir araya geldi.Toplantıda kamudaki işçilere yapılan günlük yemek yardımı tutarının 10 Ekim 2022 tarihinden geçerli olacak şekilde net 55,00 TL’ye yükseltilmesini hükme bağlayan protokol imzalandı. İmzalanan Protokolün kamu işyerlerindeki tüm çalışanlara ve üyelerimize hayırlı olmasını diliyor ve bu düzenlemede emeği geçen başta T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Prof. Dr. Vedat Bilgin, Konfederasyonumuz Türk-İş’in Genel Başkanı Ergün Atalay, Türk-İş Genel Teşkilatlandırma Sekreteri ve Sendikamız Genel Başkanı Eyüp Alemdar ve TÜHİS Genel Sekreteri Adnan Çiçek’e teşekkür ediyoruz.”Ayrıca Türk-İş Genel Teşkilatlandırma Sekreteri ve Koop-İş Sendikası Genel Başkanı Eyüp Alemdar,   sosyal medya üzerinden şu açıklamayı yaptı:“04 Ekim 2022 günü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Bilgin ve TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay ile birlikte yaptığımız toplantıda imzalanan protokolle kamudaki işçilere yapılan günlük yemek yardımı tutarı net 55,00 TL’ye yükseltildi.Protokolün kamu işyerlerindeki tüm çalışanlara ve üyelerimize hayırlı olmasını diliyor ve bu düzenlemede emeği geçen Sayın Bakanımıza ve TÜRK-İŞ’imizin Genel Başkanına Kamu işçileri adına teşekkür ediyorum.”

Read More