Güncel, www.gidahatti.com

KYK burs başvuruları ne zaman? 2022 – 2023 KYK burs başvuruları şartları nelerdir?

Ekim ayının gelmesiyle beraber KYK burs ve kredi başvurusu yapacak vatandaşların gözü kulağı Kredi ve Yurtlar Kurumu ile Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından gelecek son dakika açıklamasına çevrildi.  Peki, KYK burs başvuruları ne zaman yapılacak?
KYK kurs başvurusu ne zamanGençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından KYK burs ve kredi başvuruları bekleniyor. Geçtiğimiz yıl 5 Kasım’da başlayan KYK burs başvuruları 8 Kasım’da sona ermişti.
Buna göre; KYK burs ve kredi başvurularının bu yıl da Kasım ayında başlaması bekleniyor.
Başvurular e-devlet üzerinden alınacakGençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından başlatılacak olan burs ve kredi başvuruları e-Devlet üzerinden alınacak.
Başvuru tarihleri belli olur olmaz başvuru detayları kurum tarafından paylaşılacak.
KYK burs ödemeleri ne kadar2022 yılı KYK kredi ve burs ücretleri şu şekilde:
Lisans öğrencileri 850 lira
Yüksek lisans öğrencileri 1700 lira
Doktora öğrencileri 2 bin 550 lira
KYK burslarından kimler yararlanabilirKYK burs ve kredi başvurularının başlamasına kısa bir zaman kala, kimlerin burs başvurusu yapabileceği belli oldu. buna göre;
Ön lisans öğrencileri,
Lisans öğrencileri,
İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yapan öğrenciler, (intibak veya hazırlık sınıfında burs verilmez.
Yüksek Lisans (Master ve Doktora) öğrencileri,(hazırlık sınıfında burs verilmez)
ÖSYM sınav sonucunda ham puan bazında belirlenen puan türünde ilk 100’e giren öğrenciler,
Kurum Kuruluş Kanunu gereği, Yönetim Kurulu tarafından belirlenen, kıstaslara göre Amatör milli sporcu olan öğrenciler, burstan yararlanabilmektedir.
Bir öğrenci aynı anda, hem burs hem de öğrenim kredisi alamaz.

Read More