Güncel, www.gidahatti.com

Meyve ve sebzelerin vitaminlerinden en etkili şekilde faydalanmanın sırrı!

Sebzelerin renkleri ile faydaları arasında sıkı bir ilişki bulunmaktadır. Kırmızı sebzeler genellikle antioksidan özellikleriyle bilinirken, yeşil sebzeler genellikle göz sağlığını desteklemeleriyle tanınır. Sarı sebzeler ise genellikle iyi bir protein kaynağı olarak kabul edilir. Peki, bu yiyecekleri en üst düzeyde faydalanmak için nasıl tüketmeliyiz?
Muz
Muz, B ve C vitaminleri, magnezyum ve potasyum bakımından zengin bir besindir. Kabuğuyla birlikte tüketildiğinde, lifli yapıdaki “floem demetleri” cilde ve vücuda faydalı su ve besinler sağlar. Bu nedenle, kabuklarını atmayıp tüketmek önemlidir.
Domates
Pişmiş domatesler, kanserle savaşan antioksidan likopenin daha fazla salgılanmasına yardımcı olur. Bu, ısının bitkideki hücre duvarlarını parçalayarak vücudun besin maddelerini daha kolay emmesini sağlamasıyla gerçekleşir. Yavaşça pişirmek veya sos yapmak bu etkiyi artırır.
Patates
Kabuğuyla birlikte tüketmek, daha fazla lif, vitamin ve mineral almanızı sağlar. C vitamini, birkaç B vitamini, demir, kalsiyum ve potasyum içerir. Bunlar enerji sağlar, stresi azaltır, kemik ve sindirim sağlığını destekler. En iyi yöntem fırında patates pişirmektir.
Elma ve portakal
 Kabuklarıyla tüketmek önemlidir çünkü elma kabukları antioksidan kersetin, portakal kabukları ise kolesterolü düşüren ve kalbi koruyan flavon adı verilen bileşikler içerir.
Yumurta
 Yüksek ısı bazı besin maddelerine zarar verebilir. Haşlanmış veya yumuşak haşlanmış yumurtalar, diğer pişirme yöntemlerine göre daha sağlıklıdır çünkü proteinlerini korur ve ekstra kalori içermez.
Soğan ve sarımsak
 Soğan ve sarımsak, allisin adı verilen bir besin maddesinin oluşmasına yardımcı olan enzim alliinazı serbest bırakır. Allisin, vücudu hastalıklara karşı koruyan bileşiklerin oluşmasına yardımcı olur.
Tahıllar ve fasulye
Tahıllar ve fasulye doğal olarak bazı sindirimi zorlaştıran bileşikler içerir. Islattığınızda bu bileşiklerin miktarını azaltabilir ve minerallerin daha iyi emilimini sağlayabilirsiniz.
Yeşillikler
 Yeşil sebzeler, ısıya duyarlı besinler içerir ve çiğ olarak tüketilmelidir. Pişirme işlemi sırasında bazı besin maddeleri kaybolabilir, bu nedenle çiğ olarak tüketmek daha fazla fayda sağlar. Örneğin, çiğ ıspanak, pişmiş ıspanaktan daha fazla C vitamini içerir.

Read More