Güncel, www.gidahatti.com

Modern geri dönüşüm teknolojileri dünyayı kurtarabilir

New York Şehir Koleji, modern geri kazanım teknolojilerinin incelendiği bir rapor yayınladı. Rapora göre bu teknolojilerin gezegenimizin geleceği için çok önemli olumlu sonuçları var.
Araştırmacılar yakın zamanda tamamlanmış malzeme ömür döngüsü değerlendirmesini inceledi. İnceleme sonucunda modern geri dönüşüm teknolojileri sayesinde geri kazanımı zor olan plastiklerin karbon ayak izi daha az ürünlere dönüştürülebildiği ortaya koyuldu.
Yüzde 97 oranında daha az fosil yakıt tüketimiRapora göre ileri teknolojiler atıklardan enerji elde edilmesi gibi alışılagelmiş geri dönüşüm uygulamalarına göre daha az enerji gerektiriyor, daha az sera gazı açığa çıkmasını sağlıyor, plastiklerin yaşam kullanım ömrünü artırıyor.
Kurumun sayfasında yayınlanan raporda modern geri dönüşüm teknolojilerinin özellikleri olarak şunları sıralıyor:
Yeni kaynaklar kullanılarak üretilen ürünlere kıyasla küresel ısınmaya daha az katkı sağlayan plastik ve kimyasalların üretilebilmesiÇöp sahalarına dolgu yapmaya kıyasla %97 daha az fosil yakıt tüketimiKullanım ömrünü dolduran materyallerin maruz kaldığı alışılagelmiş işlemlere göre karbondioksit emisyonunun %100’den fazla azaltılmasıAraştırmacılar geri dönüşüm teknolojilerinin giderek daha verimli hale gelmesinin küresel sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmada büyük bir rol oynadığını ifade etti.
Yeni geri kazanım teknolojileri çevreye çok daha duyarlıYeni teknolojilerle geri dönüşümü zor olan plastiklerin başka alanlarda kullanılabilecek çok değerli ham maddelere çevrildiğini belirten bilim insanları bu sayede fosil yakıt kullanımının düştüğüne, atık yönetiminin çevreye etkisinin azaldığına dikkat çekti.
Araştırmacılar, modern geri dönüşüm teknolojilerinin yaygınlaşması sonucu döngüsel ekonominin güçlenmesi sayesinde iklim değişikliğinin etkilerini azaltmanın mümkün olacağını vurguladı. Raporun tamamına bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Read More