Güncel, www.gidahatti.com

Probiyotiklerle iştah kontrolü mümkün!

Hafnia alvei bakterisini içeren probiyotiği üç ay boyunca günde iki kez tüketmek, kalori kontrollü diyet uygulayan bir grup fazla kilolu insan arasında daha hızlı kilo verme başarısı sağlıyor.
Deneysel bir probiyotik, kalori kontrollü bir diyetin ardından aşırı kilolu kişilerde kilo kaybına yardımcı olabiliyor.
Fransa’daki Rouen Üniversite Hastanesinde Pierre Déchelotte ve meslektaşları tarafından yapılan önceki çalışmalar, bağırsak bakterisi Hafnia alvei’nin oral yoldan verilmesinin obez farelerin kilo vermesine yardımcı olduğunu ileri sürüyor. Probiyotik, iştah azaltıcı hormon alfa-MSH’yi taklit eden ClpB adlı bir molekül üretiyor.
Şimdilerde yapılan çalışmalarla, araştırmacılar bakterinin aşırı kilolu insanlarda benzer etkilere sahip olduğunu buldular ve sonuçlarını yakın tarihte düzenlenen Paris’teki Targeting Microbiota 2022 konferansında sundular.
Probiyotik alanların %55’i vücut ağırlığının en az yüzde 3’ü kadar kilo verdi!Araştırmacılar, aşırı kilolu vücut kitle indeksi (BMI) olan 212 kişiye, üç ay boyunca kalori alımlarını beşte bir oranında nasıl azaltacakları konusunda yardımcı oldular. BMI, kilonuzun sağlıklı olup olmadığını hesaplamak için kilonuzu ve boyunuzu kullanan bir ölçüm olarka biliniyor.Ayrıca katılımcılardan mevcut fiziksel aktivite seviyelerini korumaları istendi.
Üç ay boyunca, katılımcıların yaklaşık yarısı günde iki kez H. alvei içeren bir probiyotik aldı. Kalan katılımcılar ise aynı zamanlarda plesebo olarak tanımlandı.  Her iki gruptaki insanlar benzer yaş, boy ve başlangıç ​​ağırlığına sahipti.
Probiyotik alanların yüzde 55’i vücut ağırlığının en az yüzde 3’ünü kaybederken, plasebo alanların yüzde 41’i vücut ağırlığının en az yüzde 3’ünü kaybetti.Fazla kilolu insanlar arasında, vücut ağırlığındaki yüzde 3’lük bir kayıp, tip 2 diyabet ve kardiyovasküler hastalık riskinin azalmasıyla ilişkilendirildi. 
Bunu desteklemek için araştırmacılar, probiyotik alan katılımcıların, plasebo grubundakilerden önemli ölçüde daha düşük kan şekeri seviyelerine sahip olduğunu ve tip 2 diyabet geliştirme risklerini azalttığını buldular. Katılımcıların hiçbirinde tip 2 diyabet yoktu.

Read More