Güncel, www.gidahatti.com

Rebiülevvel ayı başladı mı? Rebiülevvel ayında hangi dualar edilir? Mevlit Kandili hangi gün?

2022 Rebiülevvel ayı hangi tarihler arasında yaşanacak? Hicri takvime göre yılın 3. ayı olan Rebiülevvel ayı olarak idrak ediliyor. Bu mübarek ayın 11. gecesi ise her yıl Mevlid Kandili olarak Müslümanlar tarafından kutlanıyor. Peki, Rebiülevvel ayının önemi ve faziletleri nelerdir? Bu ayda  hangi dualar okunur? Hangi ibadetler yapılır?
Rebiülevvel ayının kerametleri merakla araştırılıyor ve önemi hakkında tüm detaylar araştırılıyor. 2022 yılında ise 27 Eylül tarihine denk gelen Rebiülevvel’in 11. günü ise Mevlid Kandili olarak İslam alemi tarafından kutlanıyor. Bu ay içinde çeşitli önemi gelişmeler meydana geldiği biliniyor. Rebiülevvel ne anlama geliyor?
Rebiülevvel ne anlama geliyor?Rebiülevvel ayı ile beraber bu kelimenin anlamı da merak konusu haline geldi. Sözlükte ‘bahar, bahar yağmuru, bolluk ve bereket’ anlamlarına gelen rebi, Arapça’da hem ay hem de mevsim anlamlarında da kullanılır. Rebiülevvel ise ‘evvelki bahar’ anlamını taşımaktadır.
Rebiülevvel’i önemli hale getiren konu ise Mevlid gecesi yani Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in doğumudur.
Peygamber Efendimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem), beraberinde Ebu Bekr es-Sıddık (Radıyallahu Anh) ile hicret seferine de bu ay başlamıştır. Ranuna’ya vasıl olup ilk Cuma namazını da yine bu ay içinde kıldırmıştır.
Rebiülevvel ayı başladı mı?2022 yılında Rebiülevvel ayı, 27 Eylül Salı günü itibari ile başlıyor. Son günü ise 26 Ekim 2022 tarihine denk geliyor.
Mevlid Kandili hangi güne denk geliyor?Rebiülevvel ayının 11. günü ve gecesi olan bugün tüm İslam alemi için Mevlid Kandili olarak kutsal bir gün olarak kabul ediliyor. Bu yıl da kandil 7 Ekim Cuma 2022 tarihine denk geliyor.
Rebiülevvel ayında hangi ibadetler yapılır? Rebiülevvel ayına has özel bir dua veya ibadet şekli bulunmuyor. Ancak bu ayın ilk günü ve ilk gecesi kılınması önerilen 2 rekatlık bir namaz vardır. Hz. Peygamberin (s.a.s.) yaptığı günlük ibadet ve dualar, bu ayda da gerçekleştirilir.
Kamer aylarının üçüncüsü olan Rebiülevvel ayı içinde belalardan korunmak ve günahlardan tövbe etmek gerekir. Çokça istiğfar çekmeli, kaza namazı kılmalı. Sadaka vermeli ve salavatlar ile meşgul olunmalıdır. Rebiülevvel Ayı’nın 12. gecesi ise 2 rekat namaz kılınır.

Read More