Güncel, www.gidahatti.com

Sensörlü maske havada virüs varsa kullanıcısını uyarıyor

Bilim insanları havadaki damlacıklarda ve partiküllerde yer alan grip virüsü ve koronavirüs gibi solunumla bulaşan mikropları tespit edebilen bir yüz maskesi geliştirdi. Oldukça hassas bu maske havada söz konusu virüsler bulunuyorsa 10 dakika içerisinde tespit ederek maskeyi takan kişiyi uyarıyor.
Maske kullanımının solunum yoluyla bulaşan hastalıklara karşı koruyucu olduğu biliniyor. Bilim insanları maskelere farklı özellikler kazandırarak korumayı en üst düzeye getirmeye çalışıyor.
Yeni maske havadaki koronavirüsü tespit edebiliyor COVID-19 ve H1N1 tipi grip gibi hastalıklar, mikrop taşıyan kişilerin konuşur, öksürür ve hapşırırken havaya saçtıkları küçük damlacıklar ve partiküller yoluyla diğer insanlara bulaşıyor. Virüs taşıyan bu damlacık ve partiküller çok uzun süre havada asılı kalabiliyor.
Bu virüslerin tespit edilmesi konusunda çalışan bir grup bilim insanı aptamer adı verilen ve mikropların kendine özgü protein yapılarını tanımlayarak tespit edebilen sentetik molekülleri içeren küçük bir sensör geliştirdi. Geliştirilen sensör SARS-CoV-2, H5N1 ve H1N1 virüslerini algılayabiliyor.
Hassasiyeti artırılacak, tepki süresi düşürülecekAptamerler havadan gelen proteinlere bağlandıktan sonra bunlara bağlı transistörler sinyali güçlendirerek bir telefon uygulaması yoluyla alarm veriyor. İyon kapılı (ion-gated) olarak sınıflandırılan bu yeni tip transistörler o kadar hassas ki virüs içeren 0,3 mikrolitre sıvıyı dahi 10 dakika içinde tespit edebiliyor. Bu miktar hapşırıkla havaya yayılan miktarın 70’te biri, öksürme ve konuşma ile yayılan miktardan da çok daha düşük.
Matter dergisinde yayınlanan araştırmayı yürüten bilim insanları şimdi hassasiyeti artırmak ve tespit süresini kısaltmak üzere çalışmalar yapıyorlar.

Read More