Güncel, www.gidahatti.com

Siyahi insanların demans hastalığına yakalanma olasılıkları çok daha yüksek!

University College London (UCL) araştırmacıları, önceki çalışma bulgularını doğruluyor ancak nedenlerin karmaşık olduğunu söylüyor.
Yüksek tansiyon ve obezite gibi altta yatan sağlık koşulları ve genlerin bir karışımı, siyah insanlar arasında bunama riskinde rol oynayabilir. Kesin nedenleri ortaya çıkarmak için etnik gruplarda daha fazla demans vakası olan daha büyük çalışmalara ihtiyaç bulunmakta. Uzmanlar, 2050 yılına kadar dünya çapında 153 milyondan fazla insanın  demans hastası olabaileceği konusunda uyarıyorlar. Öngörülen artış ise, büyük ölçüde yaşlanmaya ve artan nüfusa bağlı.
UCL araştırması, İngiltere Biobank araştırmasına 14 yıla kadar katılan yaklaşık 300.000 kişiyi izledi. Bu süre zarfında yaklaşık 6.000 kişi demans geliştirdi- çoğu beyaz, 91’i siyahi ve 79’u Güney Asyalıydı. Siyah ve Güney Asya gruplarında az sayıda etkilenen olmasına rağmen, çalışma aynı faktörlerin üç etnik grupta da bunama riskini artırdığını buldu. Bu risk faktörleri ise hipertansiyon veya yüksek tansiyon, obezite, sigara, sosyal izolasyon, hava kirliliği, depresyon, diyabet ve işitme kaybıydı.
Sağlık kontrolleriPLoS One’da yayınlanan çalışma, hipertansiyon ve obezitenin siyahi insanlarda beyaz veya Güney Asyalı insanlara kıyasla daha yaygın olduğunu buldu. Çalışmadaki siyahi insanların demansla bağlantılı bir genin taşıyıcıları olma olasılığı daha yüksek olarak belirlendi.
Ancak sigara içmek, haftada 21 birimden fazla alkol almak ve yüksek kolesterole sahip olmak gibi bazı risk faktörleri siyahi insanlarda daha az yaygındı.
Aynı araştırmacıların 20 yıllık aile hekimi ve hastane sağlık kayıtlarını inceleyen yakın tarihli bir araştırması, siyahilerin beyaz insanlara göre %22 daha yüksek demans insidansına sahip olduğunu buldu.
Ayrıca, siyahi ve Güney Asyalı insanlara İngiltere’deki beyaz insanlardan daha genç bir yaşta teşhis konduğunu buldular.
Alzheimer Derneği araştırma iletişim müdürü Katherine Gray, bunama ile yaşayan 25.000 kişinin etnik olarak çeşitli topluluklardan olduğunu ve sayının 2026 yılına kadar ikiye katlanmasının tahmin edildiğini söylüyor.

Read More