Güncel, www.gidahatti.com

S&P Türkiye’nin kredi notunu düşürdü!

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P) tarafından Cuma akşamı piyasalar kapandıktan sonra yapılan açıklamada Türkiye’nin uzun vadeli döviz cinsinden kredi notunu B+’dan B’ye indirirken, kredi notu görünümünü negatiften durağana çevirdi.
Türk ekonomisine ilişkin değerlendirmelere de yer verilen açıklamada, not indiriminin para politikasının gevşek olması, net döviz rezervlerinin düşük olması ve Türk lirasının kırılganlığı nedeniyle yapıldığı ifade edildi. Öte yandan 2023 Cumhurbaşkanlığı ve TBMM seçimleri öncesinde parasal ve mali istikrar yerine büyümenin önceliklendirildiği belirtildi.
Açıklamada aynı zamanda “Görüşümüze göre mali ve parasal düzenlemeler sıkılaşan küresel finansman koşulları karşısında, değer saklama aracı olarak Türk lirasına olan güveni daha da zayıflatma riski taşıyor. Kamu borcunun artan dolarizasyonu ve ciddi Hazine garantileri göz önünde bulundurulduğunda, para biriminin değer kaybetmesinin Türkiye’nin finansal istikrarı ve kamu maliyesi üzerinde olumsuz etkileri olacaktır” ifadelerine yer verildi.

Read More