Güncel, www.gidahatti.com

Türkiye’den AB raporuna tepki, AB’den “Türkiye önemli bir ortak” mesajı!

Dışişleri Bakanlığı tarafından Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun 2022 Türkiye Raporu’na ilişkin açıklama yapıldı.
“Haksız iddiaları tümüyle reddediyoruz”Raporun AB’nin Türkiye’ye yönelik stratejik bakış açısından uzak ve vizyonsuz yaklaşımını bir kez daha açığa çıkardığı belirtilen açıklamada, “Aday ülke Türkiye’ye karşı sorumlulukların göz ardı edildiği ve çifte standartlı bir yaklaşımın sergilendiği bu rapor, AB’nin Türkiye’ye ilişkin yanlı tutumunun bir başka örneğidir” denildi. Açıklama şöyle devam etti:
“Cumhurbaşkanımızın da katılımıyla 6 Ekim günü gerçekleştirilen Avrupa Siyasi Topluluğu’nun ilk toplantısında, ortak sınamalara karşı birlikte hareket etmenin ve iş birliğinin önemi ortaya konulmuşken, bu dayanışma ruhunun Türkiye Raporu’na yansıtılmamış olması esef vericidir. Özellikle siyasi kriterler ile Yargı ve Temel Haklar faslındaki mesnetsiz iddiaları ve haksız eleştirileri kabul etmiyoruz. Müzakere fasılları önündeki siyasi engelleri kaldırmayan AB’nin, siyasal sistemimize, siyasetçi ve yöneticilerimize, ülkemizdeki temel hak ve özgürlükler ile bazı yargı kararlarına ve terörle mücadelemize yönelik haksız iddialarını tümüyle reddediyoruz.“Kıbrıs Türkleri ve KKTC yok sayılıyor”Raporun Doğu Akdeniz, Ege ve Kıbrıs konularındaki bölümlerinin her zamanki gibi, Rum/Yunan ikilisinin hukuk dışı ve maksimalist görüşlerini yansıtması, raporda Kıbrıs Türklerinin yok sayılması ve ülkemiz ile KKTC’nin görüşlerine hiçbir şekilde yer verilmemesi ise raporun kimlerin çıkarlarını gözeterek kaleme alındığını açıkça ortaya koymaktadır. AB’nin deniz yetki alanlarının belirlenmesinde uluslararası bir yargı organı olmadığını tekrar hatırlatıyoruz. AB’nin bu şekilde hareket etmesi hem kendi müktesebatına hem de uluslararası hukuka aykırıdır.”Raporda Türkiye’nin herhangi bir yükümlülüğü bulunmamasına rağmen, Rusya-Ukrayna savaşı çerçevesinde AB’nin uyguladığı yaptırımlara katılmaması nedeniyle eleştirilmesinin gariplik olduğu kaydedilen açıklamada, “Ukrayna’dan tahıl ihracatının ve savaşan taraflar arasındaki esir takasının ancak Türkiye’nin ilkeli yaklaşımı sayesinde gerçekleşebildiğini bir kez daha vurguluyoruz” ifadesi kullanıldı.
“Türkiye, Avrupa Birliği için önemli bir ortak olmaya devam etmektedir”Bu arada Avrupa Parlamentosu (AP), AB’nin her yıl düzenli olarak hazırladığı ve komşular ile ilişkilerin yanında adaylık ve üyelik müzakereleri yürüten ülkelere dair görüş ve önerilerini içeren Komşuluk ve Genişleme Paketinin 2022 versiyonunu kabul etti. Raporun sunumunda, Batı Balkanlar ve Türkiye konusunda AB Komisyonu’nun değerlendirmelerine yer verildi.
Bosna Hersek için adaylık statüsünün tavsiye edilen pakete ilişkin açıklama yapan AB Komisyonu Komşuluk ve Genişleme Komiseri Oliver Varhelyi, AB’nin Türkiye ile ilişkilerde yaşanan olumsuzluklara rağmen Türkiye’nin gerek AB gerekse bölgesel barış için çok önemli bir ülke olduğunu belirtti.
“Türkiye, göç, terörle mücadele, ekonomi, ticaret, enerji, gıda güvenliği ve ulaşım gibi temel ortak çıkar alanlarında Avrupa Birliği için önemli bir ortak olmaya devam etmektedir” diyen Varhelyi, AB ve Türkiye arasında yakın bir iş birliği olduğunun vurgulayarak, “Bu alanlarda üst düzey diyaloglar ve Türkiye’nin yoğun katılımı devam etti” ifadelerini kullandı. Türkiye’nin Rusya-Ukrayna Savaşı sürecinde oynadığı yapıcı ve başarılı role atıfta bulunan Varhelyi, “Türkiye, Rusya ile Ukrayna arasındaki diyaloğu kolaylaştırdı ve tahıl ihracatına ilişkin anlaşmada kilit rol oynadı” dedi.İHA

Read More