Güncel, Manşet, www.gidahatti.com

FAO-Türkiye Ortaklığı, Dünya’nın gündemine taşındı!

Özbekistan tarafından BM Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) teknik desteğiyle 7-8 Eylül 2023 tarihlerinde Semerkant’ta düzenlenen Uluslararası Gıda Güvenliği Konferansı (ICFS 2023), küresel gündemin en üst sıralarına tırmanan gıda güvenliği konusundaki mevcut durumu gözden geçirmek üzere paydaşların fikir alışverişi yapabilecekleri bir platform sağladı.
FAO-Türkiye Ortaklık Programları tanıtıldıAçılışta konuşan FAO Genel Direktörü Qu Dongyu, Konferansın 2030 Gündemi ve Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına (SKA) ulaşma yolunda, tarımsal gıda sistemlerinin dönüşümü bağlamında küresel gıda güvenliğinin durumunu gözden geçirmek için önemli bir fırsat olduğunu söyledi.
Konferans ayrıca FAO-Türkiye Ortaklık Programlarının (FTPP) görünürlüğünü arttırmak için de bir fırsat sundu. Bu amaçla, konferansın gerçekleştirildiği kongre binasında FTPP kapsamında iki sergi açıldı. FAO-Türkiye Ortaklığı’nın 40. yıldönümüne adanan sergilerden ilki, FTPP projelerinin tematik ve coğrafi çeşitliliği hakkında genel bakış sağlayan fotoğraflardan oluştu.
Fotoğrafçı Klaus Pichler’in çarpıcı görsellerinden oluşan “Çöpe Atılmak için Yetiştirilmiş” başlıklı diğer sergi ise gıda israfı konusuna dikkat çekerek, israfın jeopolitik faktörlerden kültürel unsurlara ve bireysel tüketici davranışlarına kadar uzanan nedenlerine ışık tutuyor.
Bu sergilere ek olarak, konferans sırasında FTPP’nin faaliyetleri hakkında çeşitli yayınlar ve görünürlük malzemeleri de katılımcılarla paylaşıldı. Bu faaliyetler ve katılımcıların aktif katılımı sayesinde, işbirliği için verimli bir platform sağlayan Konferans, aynı zamanda SKA 2: Sıfır Açlık hedefine ulaşmak için uyum içinde çalışmak amacı doğrultusunda FTPP’nin ana hedeflerini destekledi.
FAO-Türkiye Ortaklık ProgramlarıFAO-Türkiye Ortaklık Programları, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Tacikistan, Türkiye, Türkmenistan ve diğer ilgili ülkelerde gıda güvenliğinin sağlanması, kırsal yoksulluğun azaltılması, sürdürülebilir orman yönetimi, çölleşmeyle mücadele ve ekosistemlerin korunmasına destek olmayı amaçlıyor.
2007’de kurulan FAO-Türkiye Gıda ve Tarım Ortaklık Programı’nın (FTPP) ilk fazı, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini temsilen Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından sağlanan 10 milyon ABD Doları tutarındaki güven fonundan finanse edildi. Programın ilk fazı olan 2009-2015 yılları arasında 16 ülkede 28 proje uygulandı. 2014 yılında, Türkiye Cumhuriyeti’nin 20 milyon ABD Doları tutarındaki ek finansmanı ile FTPP’nin ikinci fazı ve aynı zamanda FAO-Türkiye Ormancılık Ortaklık Programı (FTFP) başlatıldı. Böylece Türkiye’nin bu Programlar çerçevesindeki toplam katkısı 30 milyon ABD Doları’na ulaştı.

Read More