Güncel, Manşet, www.gidahatti.com

İklim değişikliğine karşı sihirli değnek: Sentetik yakıtlar

Sentetik yakıtlar iklim değişikliğiyle savaşın yönünü bizim avantajımıza değiştirebilecek bir potansiyele sahip. Bilim insanlarının aktardığına göre yeni tip bu yakıtlar karbondioksit emisyonunu alışılagelmiş yakıtlara göre %90 oranında azaltabilecek.
Dahası, yapılan çalışmalar bu yakıtların tüm araçlarda kullanılabileceğini ve üretimden nakliye ve satışa mevcut akaryakıt altyapısına uygun olduğunu söylüyor.
Almanya’daki Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü’nden bilim insanları bu yeni yakıtları araç filoları üzerinde test ettiler bile. Sektör paydaşlarının da katkısıyla gerçekleştirilen ve “reFuels – Rethinking Fuels” adını taşıyan projenin sonuçları Eylül ayında duyuruldu.
Yakın bir gelecekte tümüyle elektriğe geçiş mümkün değilBilim insanları bataryalı ve elektrikli araçların henüz gerçek bir alternatif oluşturamadığı bu dönemde iklim üzerine etkisi nötr olan akaryakıtlar üzerine yapılan çalışmaların daha önemli hale geldiğini aktardı. Ağır vasıtalar, gemiler, hava araçları düşünüldüğünde yakın bir gelecekte akaryakıtlardan vazgeçilemeyeceği görülüyor.
Bu bağlamda geliştirilen yeni yakıt hem çevre ile dost, hem de ekonomik bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor. Yapılan testlerde yeni yakıtın hem eski, hem yeni araçlar yanında ticari araçlar ve lokomotiflerde de sorunsuz şekilde kullanılabildiği ortaya koyuldu.
Karbondioksit emisyonunda %90’a kadar azalma potansiyeliAlmanya’nın Karlsruhe şehrinde endüstriyel üretiminin yapılması planlanan yeni yakıt karbondioksit emisyonunu %22 ila 90 arasında azaltabiliyor. Bu düşüşün miktarı sentetik ve fosil yakıtın karışım oranına, üretimde kullanılan ham madde ve enerji miktarına göre değişiyor.
Araştırmacılar mevcut akaryakıt standartlarına uyarken aynı zamanda sentetik-fosil yakıt karışımındaki sentetik oranını artırmak üzere çalışmalar yapıyorlar. Hedefleri ise her alanda kullanılabilecek saf sentetik yakıtı üretmek. 

Read More