Güncel, www.gidahatti.com

AB, Rusya’ya 8. yaptırım paketi konusunda anlaşmaya vardı

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı üzerine uygulanmaya başlanan yaptırımlara yenilerinin eklenmesini öngören 8. yaptırım paketi, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve AB Güvenlik ve Dış Politika Yüksek Temsilcisi Josep Borrell tarafından açıklandı.
Rusya’ya 8. Yaptırım Paketi’nde neler var?Rusya’ya yönelik yeni yaptırım paketinin unsurları arasında;
• 5 Aralık 2022’den itibaren deniz yoluyla taşınan Rus ham petrolünün AB’ye alımının yasaklanmasına paralel olarak uygulanacak şekilde ve G7 ülkeleri ile varılan anlaşma doğrultusunda üçüncü ülkelerin Rus petrolüne ödeyeceği fiyata sınır getirilecek.
• Yasaklı kişi ve kuruluşlar listesine yeni isimler eklenecek. Bu kapsamda Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerinde sözde referandum yapılmasıyla ilgili düzenlemeleri gerçekleştiren ve kolaylaştıran şahıslar ile Rusya Savunma Bakanlığı’ndan bazı üst düzey yetkililerin listeye eklenmesi bekleniyor.
Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün gözardı edilmesinden sorumlu kilit karar vericiler, oligarklar, üst düzey askeri yetkililer ve propaganda yapıcıları hedef alan listede, halihazırda 1300’den fazla kişi ve kuruluş olduğu belirtiliyor.
Rus ekonomisinde 7 milyar Euroluk gelir kaybı hedefleniyor• Rus ekonomisinin ilave 7 milyar Euro’luk gelir kaybına uğraması hedefiyle Rus ürünlerinin AB’ye ithalatına yeni yasaklar getirilecek. Çelik, kağıt, çeşitli makine ve cihazlar, kimyasallar, plastik ve sigara gibi ürünlerin ithalatı yasaklanacak.
• Ekonomiyi ve Rusya’nın çağdaşlaşma kapasitesini zayıflatmak amacıyla havacılık ürünleri, elektronik bileşenler ve belirli kimyasal maddeleri kapsayan ihracat yasakları genişletilecek.
• Rusya’nın Avrupa’dan aldığı hizmetlere uygulanan yasakların kapsamı genişletilecek.
• AB vatandaşlarının Rus devletine ait işletmelerin yönetim organlarında görev üstlenmeleri yasaklanacak.
Yaptırımların aşılmasına yardımcı olanlar listelenecek• Yaptırımların atlatılmasına sebep ya da yardımcı olanların listelenerek açıklanması için AB’nin yetkilendirilmesi sağlanacak. Bu doğrultuda yaptırımların atlatılmasına sebep ya da yardımcı olanlar, AB tarafından listelenerek açıklanacak. AB’den satın alınan malların, üçüncü ülkelere ve ardından Rusya’ya nakledilmesinin yaptırımların atlatılması anlamına geleceği ve bu kişilerin söz konusu listeye ekleneceği belirtiliyor.
Yeni yaptırım paketinin yürürlüğe girebilmesi için AB Konseyi’nde onaylanması gerekiyor.
I welcome the Member States’ agreement today on the 8th sanctions package.We have moved quickly and decisively.We will never accept Putin’s sham referenda nor any kind of annexation in Ukraine. We are determined to continue making the Kremlin pay.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) October 5, 2022

AB ülkeleri, Rusya’ya yaptırım paketinde siyasi anlaşma sağladıAB ülkeleri, Rusya’ya yeni yaptırımlar uygulanması için siyasi olarak anlaşmaya vardı.
AB Dönem Başkanı Çekya’nın sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, “Büyükelçiler, Rusya’ya karşı yeni yaptırımlar konusunda siyasi bir anlaşmaya vardı. Bu, Putin’in Ukrayna topraklarındaki ilhakına güçlü bir AB yanıtı” denildi.
AB üye ülkelerinin anlaşmaya varmasını değerlendiren Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen, “Üye devletlerin 8. yaptırım paketi üzerindeki anlaşmasını memnuniyetle karşılıyorum. Putin’in düzmece referandumunu veya Ukrayna’daki herhangi bir ilhakı asla kabul etmeyeceğiz. Kremlin’e bunları ödetmeye devam etmeye kararlıyız” dedi.
İHA

Read More