Güncel, güncel haberler, www.gidahatti.com

TMO, çeltik alım fiyatlarını güncelledi

Edirne Valiliğince Türkiye’nin en çok çeltik üretiminin yapıldığı İpsala Ovası’nda düzenlenen hasat etkinliğine telefon bağlantısıyla katılan Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, Türkiye’nin her bir yanında bereketli bir hasat dönemi geçirildiğini söyledi.
Başka ülkeler gıdada kriz üstüne kriz yaşarken, elleri öpülesi çiftçilerin feraseti ve gayreti sayesinde tarım sektörünün yeni bir başarı hikâyesine imza attığını belirten Kirişci, “Sizler yeter ki üretin, biz var gücümüzle sizlerin yanında olmaya devam edeceğiz.” dedi.
Piyasa koşullarını dikkate alarak, 13 Eylül’de açıklanan 2022 yılı TMO çeltik alım fiyatlarını her çeşit için ton başına 1.000 TL artırıyoruz.Bu fiyat farkından bugüne kadar TMO’ya ürün teslim eden üreticilerimiz de faydalanabilecek. Üreticilerimize hayırlı olsun. #SenÜretYeter pic.twitter.com/wQQdVy9Vot
— Prof.Dr.Vahit Kirişci (@VahitKirisci) October 5, 2022

Çeltik alım fiyatları güncellendiTMO’nun 2022 yılı çeltik alım fiyatlarının 13 Eylül’de açıklandığını, bir önceki yıla göre ton başına baldo çeşit çeltik için yüzde 173 artışla 15 bin lira, Osmancık çeşidi için yüzde 200 artışla 13 bin 500 lira, luna çeşidi için yüzde 213 artışla 12 bin 500 lira fiyat verildiğini anımsatan Bakan Kirişci, çiftçilere müjde vermek istediğini belirterek, şunları kaydetti:
“Gelişen piyasa koşullarını dikkate alarak çeltik fiyatlarını her çeşit için ton başına 1000 lira artırıyoruz. Buna göre TMO alım fiyatları, baldo çeşit için 16 bin liraya, Osmancık çeşit için 14 bin 500 liraya, luna çeşit için 13 bin 500 liraya yükseltilmiştir. Bu fiyat farkından bugüne kadar TMO’ya ürün teslim eden üreticilerimiz de faydalanacaktır. Güncellenen alım fiyatlarımızın tüm çeltik üreticilerimize hayırlı uğurlu olsun.2022 Dönemi Güncellenen TMO Çeltik Alım Fiyatları
Lisanslı depolarda da çeltik alımı yapılacakSizlerin emeklerinin zayi olmaması için son 20 yılda attığımız adımlar gibi bundan sonra da her türlü tedbiri almaya hazırız. Mevzuatımıza ve sektörümüze kazandırdığımız lisanslı depoculuğun ne kadar isabetli bir reform olduğunu bugün herkes daha iyi görüyor. Bu noktada Edirne’mizin İpsala ilçesindeki çeltik üreticilerimize hizmet etmek üzere 25 bin ton kapasiteli lisanslı deponun faaliyet gösterdiğini hatırlatmak isterim. 84 yıldır çiftçimizin en büyük güvencesi olan TMO’da hem kendi merkezlerimizde hem de lisanslı depolarda çeltik alımı yapacaktır.”TMO’ya bugüne kadar çeltik teslim etmiş olan üreticiler de, güncellenen yeni alım fiyatından faydalanacak. Geriye dönük fiyat farkı ödemeleri üreticilerin banka hesaplarına aktarılacak.

Read More