Güncel, www.gidahatti.com

Karanfilin faydaları ve zararları nelerdir?

Hem kokusu hemde görünüşü ile çok sevilen karanfilin faydaları son zamanlarda oldukça merak konusu oldu. Peki, Karanfilin faydaları ve zararları nelerdir? İşte detaylar.
KARANFİLİN FAYDALARI NELERDİR?Kan dolaşımını düzenlemede etkili bir baharattır.Antioksidan özelliği sayesinde hücrelerdeki serbest radikal olarak adlandırılan hasar yapıcı molekülleri temizlemeye yardımcı olur.1 çay kaşığı karanfilde manganez, lif, C ve K vitaminleri vardır. Bağışıklığı güçlendirir.Kemik sağlığı için faydası vardır.Boğaz ağrısı ve öksürük şikayetleri olanlar için karanfil çiğnemek tavsiye edilir. Enfeksiyonun temizlenmesine yardımcı olur.Diş ağrısı ve ağız kokusu şikâyetleriniz varsa karanfil çiğnemek bu şikayetleri azaltacaktır.Stresi azaltabilir.Karaciğerin sağlıklı kalmasını sağlar.İshale bağlı karın ağrısını geçirmek içinde tüketilebilir. Saç bakımı içinde faydalıdır. Saçların kırılmasını önler. Canlı ve parlak olmasını sağlar.KARANFİLİN ZARARLARI NELERDİR? Karanfil fazla tüketildiği takdirde nöbet, ishal, bağırsak kanaması, karın ağrısı, solunum problemleri, ağızda hassasiyet, kusma gibi problemler çıkabilir. İçinde ojenol olduğu için tüketildiğinde bazı kişilerin bünyesi alerjik reaksiyon gösterebilir.
KARANFİL NASIL KULLANILIR?Karanfilin kullanımı oldukça çeşitlidir. Karanfil tohumlarını genel olarak bitkisel çayların içerisinde görürüz. Aslında bir baharat olan karanfili tatlılarda, reçellerde ve meyve sularında kullanılabilir. Günlük bir ya da iki adet karanfil çiğnemek kötü nefes kokusunu engeller. Diş ağrısı tedavisi içinde aynı şekilde kullanılabilir.
KARANFİLİN SAÇA FAYDASI VAR MI?Karanfilin saça faydaları oldukça fazladır. Saç köklerini güçlendirmeye yardımcı olan karanfil yıpranan ve kırılan saçları onarır. Dökülen saçların tekrardan çıkmasını sağlarken saçın hızlı uzamasını sağlar. Bir bardak suyu kaynatarak içine 10-15 adet karanfil atıp 20 dakika boyunca demlenmesini bekleyin. Hazırlamış olduğunuz suyu sprey gibi kullanarak bakım yapabilirsiniz.
KARANFİLİN DİŞE FAYDASI VAR MI?Karanfili bir bardak suyun içerisinde bekletip gargara şeklinde kullandığınız takdirde diş eti sağlığınızı korur. Ağız kokusundan şikayeti olanlar gargara yaptığı takdirde şikayetleri azalacaktır.
İBRAHİM SARAÇOĞLUNDAN KARANFİL AÇIKLAMASIibrahim Saraçoğlu diş ağrısı çeken kişiler için karanfil kullanmalarını tavsiye ediyor. Eğer ishale bağlı bir karın ağrısından şikayetçiyseniz birkaç adet kuru karanfil ile hazırlayabileceğiniz karanfil kürünü düzenli tüketmeniz şifa olacaktır. Yoğun iş temposu ve hayata yetişme çabamız sadece bedenimizi değil zihnimizi de yoruyor. Demlenmiş bir çayın içerisine 10-12 adet karanfil atıp 3-4 dakika boyunca bekletilip tüketilirse zihin yorgunluğunuza iyi gelecektir ve stresinizi azaltacaktır.

Read More