Arşiv (Eski Haberler)

Buğdayda tahlil oyunu

Edirne Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Yardımcı”nın, bölgede hasat edilen buğdayda süne oranının yüksek olduğu yönünde bir açıklama yapması ile başlayan tartışma büyüdü. İl Genel Meclisi Üyesi Erdal Akgün”ün Edirne Ticaret Borsası Laboratuvarı”nda yapılan tahlillerde süne oranının yüksek çıkmasının üreticiye büyük zarar verdiğini açıklaması tartışmayı iyice alevlendirdi.
Edirneli üreticinin buğdayında süne oranının yüksek olduğu yönündeki açıklamalar laboratuvar tahlillerindeki farklı sonuçların çıkması kafaları iyice karıştırdı. Ticaret Borsası”nda alım yapan tüccar bu kuruma ait tahlil sonuçlarına göre seans salonunda fiyat veriyor. Üstelik en yetkili ağızdan bu yönde yapılan bir açıklama, bölge ürününü satın almak için borsada işlem yapan sanayicileri de ürküttü. Borsada fiyatlar düştü.
Edirne”nin buğdayı süneli tartışması çiftçinin milyonlarca YTL zarar etmesine yol açınca, Tarım İl Müdürü Erdinç Yazısı geçen günlerde il genel meclisi toplantısına elinde iki torba buğdayla geldi. Müdür Yazıcı”nın elindeki iki torba buğdayı üyelere gösterdikten sonra aradaki fark gözle dahi fark edildi. Torbalardan biri Edirne buğdayıyken, diğerinin ithal edildiği anlaşıldı.