Arşiv (Eski Haberler)

Güneydoğu 20 yılın en kurak yılını yaşıyor, büyük göçler kapıda

Bölgedeki Mardin, Batman, Şanlıurfa, Adıyaman ve Şırnak illeri, son 20 yılın en büyük kuraklığını yaşıyor. Uzmanlar “Güneydoğu”da kuraklık, toplumsal bir soruna dönüştü. Bölgedeki göçler, kuraklık nedeniyle daha da artıyor” diyor.

“Geçmiş yıllardan kalma 200 bin YTL borcum var. Bu yılki ekim için 90 bin YTL para harcadım. Şimdi ben ne yapacağım?” Bu sözler kuraklık nedeniyle ürün kaybının yüzde 100″e ulaştığı Güneydoğu”daki bir çiftçiye ait.
Geçen yıl aldığı yağışlarla iyi bir hasat dönemi geçiren Güneydoğu, bu yıl aşırı kuraklık nedeniyle zor günler yaşıyor. Kuru tarımda yüzde 100″e yakın ürün kaybı beklenirken, yağış olmaması sebebiyle hayvancılığın da büyük darbe aldığı belirtiliyor. Artan mazot ve gübre fiyatları ile borç batağına saplanan Güneydoğu köylüsü ise tarlasını kapatıp küçükbaş hayvanını cüzi fiyatlara satıyor. Uzmanlar “Diğer bölgelerdeki yağışlar, Türkiye genelindeki üretimi dengeler belki ama Güneydoğu”da kuraklık, toplumsal bir soruna dönüştü. Bölgedeki göçler, kuraklık nedeniyle daha da artıyor” diyor.