Güncel, www.gidahatti.com

Milyonlarca emekliyi ilgilendiren haber! Bankalar sıraya girdi

Milyonlarca emekliyi ilgilendiren haber! Bankalar sıraya girdi. Bankalar emekliler için promosyon rakamını 10 bin TL’ye kadar yükseltti. İşte detaylar.
Özel bankaların başlattığı promosyon yarışı emekliler için rakamları 10 bin liraya kadar çıkartırken, kamu çalışanları için ise 40 bin lirayı bulan promosyonlar ödenmeye başladı. Emekliler üç yıllık maaşını aynı bankadan alma sözü verip sözleşme imzaladıktan sonra yüksek miktardaki promosyonları alabiliyorlar.
Sözleşmesi devam edenler ve daha önce düşük promosyon almış emekliler için bir fırsat bulunduğu belirten Faruk Erdem yazısında şunları kaydetti:
Bu emeklilerin yasalardan gelen hakları var.
Öncelikle cayma hakkını kullanarak eski sözleşmeleri fesih imkanları bulunuyor. Böylece düşük miktarda aldıkları promosyon ile ilgili sözleşmeyi sonlandırmış olacaklar. 
Burada sözleşmenin bitimine kalan süre kadar bir geri ödeme de söz konusu. Yani üç yıllığına 1.500 TL alan bir emekli eğer bir yıl sonra sözleşmeden cayma hakkını kullanırsa geriye kalan 1000 TL’yi ödemek durumunda. 
Cayma hakkını kullanan emekli, artık aynı bankadan ya da farklı bankadan yeni bir sözleşme yaparak yüksek promosyon alabilir.
Emekliler ve tüm tüketiciler için cayma hakkı sınırsız olarak kullanılabiliyor. Yani 1500 TL’lik sözleşmeyi sonlandırıp 5 bin liralık bir sözleşme yapan emekli bir süre sonra 7.500 TL’ye bir başka promosyonu almak isterse yine cayma hakkını kullanıp sözleşmesini sonlandırabilir. 
Bu kez 5.000 TL’den kullanmadığı kısmı iade ederek hakkını kullanacaktır.
Bazı bankalar kredi kullanan emeklilerin banka değiştirmesine izin vermiyor.Oysa kredi ile promosyonun bir ilgisi bulunmuyor. Kredi borcu zamanında ödendiği sürece emekli istediği bankadan maaşını alabiliyor. 

Read More